or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ SSL1D03BD 1-Channel 1-Phase Solid State Relay, 3.5 A, 1NO-SPST Contact, 15 to 30 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ SSL1D03BD 1-Channel 1-Phase Solid State Relay, 3.5 A, 1NO-SPST Contact, 15 to 30 VDC V Coil
SKU1319565
MFGR #SSL1D03BD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Solid State Relay, 1-Channel 1-Phase, Series: SSL, 3.5 A, 500 Hz Frequency, 15 to 30 VDC Coil, 1NO-SPST Contact Form, 1 Pole, Socket Mounting, Screw Terminal, IP67 Enclosure, -20 to 80 deg C, 1.1 in H x 0.2 in W x 0.59 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Solid State Relay, 1-Channel 1-Phase, Series: SSL, 3.5 A, 500 Hz Frequency, 15 to 30 VDC Coil, 1NO-SPST Contact Form, 1 Pole, Socket Mounting, Screw Terminal, IP67 Enclosure, -20 to 80 deg C, 1.1 in H x 0.2 in W x 0.59 in D Dimensions
Alternate Catalog Number SSL1D03BD Application Packaging Machines, Heating Control, Injection Molding, HVAC, Textile Machines and Medical Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SSL1D03BD Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.13 Gross Volume per Pack Metric 2.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 5.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 0.5000 in Height [Metric] 1.5000 cm Input Control Voltage 15...30 V DC Isolation 2500 V INPUT/OUTPUT Item Group 22375 Length 2.8000 in Length [Metric] 2.8000 cm Line Voltage 1...24 V DC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287268&lang=en-us Mounting Socket Operating Temperature -20-80 A°C Returnable Y Size 0.59 in Standard CE,UL-ROHS-CSA-REACH,V0 UL 94 Sub Brand SSL Substitute Product Catalog Number RSLZ5 Type Solid state relay up to 10 A UNSPSC 39122333 Width 1.8000 in Width [Metric] 0.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Packaging Machines, Heating Control, Injection Molding, HVAC, Textile Machines and Medical Equipment Applications MOSFET OUTPUT-DC SWITCHING Complete solution 1 and 3-ph, slim, modular DIN rail and panel mount offer Telescopic screw terminal Smart diagnostic module with alarm output Fast and precision control high switching frequency Reliable and silent switching: no moving parts, soundless switching Robust in harsh environments resistance to shock and vibration free from contact contaminations Maintenance-free fully electronics, unlimited lifespan
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SSL1D03BD |
| Application | Packaging Machines, Heating Control, Injection Molding, HVAC, Textile Machines and Medical Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SSL1D03BD |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.13 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 0.5000 in |
| Height [Metric] | 1.5000 cm |
| Input Control Voltage | 15...30 V DC |
| Isolation | 2500 V INPUT/OUTPUT |
| Item Group | 22375 |
| Length | 2.8000 in |
| Length [Metric] | 2.8000 cm |
| Line Voltage | 1...24 V DC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287268&lang=en-us |
| Mounting | Socket |
| Operating Temperature | -20-80 A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 0.59 in |
| Standard | CE,UL-ROHS-CSA-REACH,V0 UL 94 |
| Sub Brand | SSL |
| Substitute Product Catalog Number | RSLZ5 |
| Type | Solid state relay up to 10 A |
| UNSPSC | 39122333 |
| Width | 1.8000 in |
| Width [Metric] | 0.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Packaging Machines, Heating Control, Injection Molding, HVAC, Textile Machines and Medical Equipment Applications |
| MOSFET OUTPUT-DC SWITCHING |
| Complete solution 1 and 3-ph, slim, modular DIN rail and panel mount offer |
| Telescopic screw terminal |
| Smart diagnostic module with alarm output |
| Fast and precision control high switching frequency |
| Reliable and silent switching: no moving parts, soundless switching |
| Robust in harsh environments resistance to shock and vibration free from contact contaminations |
| Maintenance-free fully electronics, unlimited lifespan |