or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160B7 RSB Series Interface Plug-In Relay, 16 A, 1NO-1NC SPDT Contact, 24 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160B7 RSB Series Interface Plug-In Relay, 16 A, 1NO-1NC SPDT Contact, 24 VAC V Coil
SKUPDW~6416072
MFGR #RSB1A160B7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 16 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 1NO-1NC SPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 16 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 1NO-1NC SPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A160B7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A160B7 Coil 0.75 VA AC Contact Rating 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 12.5 mm W x 1.14 mm H Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 0.48 Gross Volume per Pack Metric 7.87 Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 2.1000 in Height [Metric] 2.1000 cm Item Group 21127 Length 31.1000 in Length [Metric] 31.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648864&lang=en-us Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Power Rating 0.75 Returnable Y Series RSB Series Substitute Product Catalog Number RSZL300 Temperature Rating -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC Terminal Type Flat Pin UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 16 Coil Voltage 24 Contact Form SPDT 1NO-1NC General purpose any position Without LED and pushbutton Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A160B7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A160B7 |
| Coil | 0.75 VA AC |
| Contact Rating | 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12.5 mm W x 1.14 mm H |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 0.48 |
| Gross Volume per Pack Metric | 7.87 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 2.1000 in |
| Height [Metric] | 2.1000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.1000 in |
| Length [Metric] | 31.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648864&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Power Rating | 0.75 |
| Returnable | Y |
| Series | RSB Series |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC |
| Terminal Type | Flat Pin |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 16 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | SPDT 1NO-1NC |
| General purpose |
| any position |
| Without LED and pushbutton |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |