or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120P7 Interface Plug-In Relay, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 230 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120P7 Interface Plug-In Relay, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 230 VAC V Coil
SKUPDW~6416064
MFGR #RSB1A120P7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A120P7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A120P7 Coil 0.75 VA AC,230 V AC Contact Configuration 1 C/O Contact Rating Standard Country of Origin AT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 100.10 Gross Volume per Pack Metric 1640.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Item Group 21127 Length 31.0000 in Length [Metric] 31.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648850&lang=en-us Operating Temperature -40-70 A°C AC) Resistance 33000 OHM (AC) AT 20 °C +/- 10 Returnable N Standard +/- 1 MM 10-55 HZ)EN/IEC 60068-2-6,10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27-5 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27,CE,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,EAC-UL-CSA,IP40 EN/IEC 60529 Sub Brand RSB Substitute Product Catalog Number RSZL300 Type FLAT (PCB TYPE),PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 12 A 250 V AC-12 A 28 V DC,12 A AC-1/DC-1) NO IEC-6 A AC-1/DC-1) NC IEC General purpose ANY POSITION Without LED and pushbutton Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A120P7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A120P7 |
| Coil | 0.75 VA AC,230 V AC |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | Standard |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 100.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1640.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.0000 in |
| Length [Metric] | 31.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648850&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AC) |
| Resistance | 33000 OHM (AC) AT 20 °C +/- 10 |
| Returnable | N |
| Standard | +/- 1 MM 10-55 HZ)EN/IEC 60068-2-6,10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27-5 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27,CE,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,EAC-UL-CSA,IP40 EN/IEC 60529 |
| Sub Brand | RSB |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| Type | FLAT (PCB TYPE),PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 12 A 250 V AC-12 A 28 V DC,12 A AC-1/DC-1) NO IEC-6 A AC-1/DC-1) NC IEC |
| General purpose |
| ANY POSITION |
| Without LED and pushbutton |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |