or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120M7 Interface Plug-In Relay, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 220 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120M7 Interface Plug-In Relay, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 220 VAC V Coil
SKUPDW~6416060
MFGR #RSB1A120M7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 220 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 220 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A120M7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A120M7 Coil 220 V AC 50/60 Hz Contact Configuration 1 C/O Contact Rating 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Country of Origin AT Currency USD Dimensions 12.5 mm W x 1.14 mm H Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 32.77 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 2.2000 in Height [Metric] 2.2000 cm Item Group 21127 Length 31.0000 in Length [Metric] 31.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648842&lang=en-us Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Operating Temperature -40-70 A°C AC) Power Rating 0.75 Resistance 33000 OHM (AC) AT 20 °C +/- 10 Returnable N Series RSB Series Standard +/- 1 MM 10-55 HZ)EN/IEC 60068-2-6,10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27-5 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27,CSA-EAC-UL,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40 EN/IEC 60529 Sub Brand RSB Substitute Product Catalog Number RZM041FU7 Temperature Rating -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC Terminal Type Flat Pin Type Plug-in relay;Flat (PCB type) UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 12 Coil Voltage 220 Contact Form SPDT 1C/O General purpose Any position Without LED and pushbutton Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A120M7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A120M7 |
| Coil | 220 V AC 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12.5 mm W x 1.14 mm H |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 32.77 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.0000 in |
| Length [Metric] | 31.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648842&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AC) |
| Power Rating | 0.75 |
| Resistance | 33000 OHM (AC) AT 20 °C +/- 10 |
| Returnable | N |
| Series | RSB Series |
| Standard | +/- 1 MM 10-55 HZ)EN/IEC 60068-2-6,10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27-5 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27,CSA-EAC-UL,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40 EN/IEC 60529 |
| Sub Brand | RSB |
| Substitute Product Catalog Number | RZM041FU7 |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC |
| Terminal Type | Flat Pin |
| Type | Plug-in relay;Flat (PCB type) |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 12 |
| Coil Voltage | 220 |
| Contact Form | SPDT 1C/O |
| General purpose |
| Any position |
| Without LED and pushbutton |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |