or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120B7S Interface Plug-In Relay With Socket, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 24 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120B7S Interface Plug-In Relay With Socket, 12 A, SPDT (1C/O) Contact, 24 VAC V Coil
SKUPDW~6416049
MFGR #RSB1A120B7S
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 1.6 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 15.6 mm W x 61 mm D x 80 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 12 A, 1.6 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 15.6 mm W x 61 mm D x 80 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A120B7S Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A120B7S Coil 24 V AC Contact Configuration 1 C/O Contact Rating 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 15.6 mm W x 61 mm D x 80 mm H Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Gross Volume Per Pack 162.00 Gross Volume per Pack Metric 2654.69 Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 52.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.1496 in Height [Metric] 7.7000 cm Item Group 21127 Length 13.3858 in Length [Metric] 34.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648804&lang=en-us Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Operating Temperature -40-70 A°C AC)--40-85 A°C DC) Power Rating 1.6 Resistance 400 OHM (AC) AT 20 °C +/- 15 Returnable N Series RSB Series Standard CE Sub Brand RSB Temperature Rating -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC Terminal Type Flat Pin Type Plug-in relay;Flat UNSPSC 39122326 UPC 11 785901438960 UPC 12 785901438960 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.9370 in Width [Metric] 10.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 12 Coil Voltage 24 Contact Form SPDT 1C/O General purpose Any position Without LED and pushbutton Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A120B7S |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A120B7S |
| Coil | 24 V AC |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15.6 mm W x 61 mm D x 80 mm H |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 |
| Gross Volume Per Pack | 162.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2654.69 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 52.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.1496 in |
| Height [Metric] | 7.7000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 13.3858 in |
| Length [Metric] | 34.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648804&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AC)--40-85 A°C DC) |
| Power Rating | 1.6 |
| Resistance | 400 OHM (AC) AT 20 °C +/- 15 |
| Returnable | N |
| Series | RSB Series |
| Standard | CE |
| Sub Brand | RSB |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC |
| Terminal Type | Flat Pin |
| Type | Plug-in relay;Flat |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 785901438960 |
| UPC 12 | 785901438960 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.9370 in |
| Width [Metric] | 10.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 12 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | SPDT 1C/O |
| General purpose |
| Any position |
| Without LED and pushbutton |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |