or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ABR7S23 ABR Series Plug-In Relay, 1CO Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ABR7S23 ABR Series Plug-In Relay, 1CO Contact, 24 VDC V Coil
SKUPDW~12315297
MFGR #ABR7S23
$/ea
Schneider Electric Square D™ Plug-In Relay, Series: ABR Series, 50/60 Hz Frequency, 24 VDC Coil, 1CO Contact Form, 0.39 in W Dimensions
Schneider Electric Square D™ Plug-In Relay, Series: ABR Series, 50/60 Hz Frequency, 24 VDC Coil, 1CO Contact Form, 0.39 in W Dimensions
Alternate Catalog Number ABR7S23 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABR7S23 Country of Origin LV Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4.54 Gross Volume per Pack Metric 74.40 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 9.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Item Group 22375 Length 4.5000 in Length [Metric] 4.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452757&lang=en-us Returnable N UNSPSC 32151705 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.5000 in Width [Metric] 4.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABR7S23 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABR7S23 |
| Country of Origin | LV |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4.54 |
| Gross Volume per Pack Metric | 74.40 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Item Group | 22375 |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 4.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452757&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 32151705 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.5000 in |
| Width [Metric] | 4.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |