or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501CO6V14 General Purpose Power Relay, 30 A, 1NO SPDT Contact Form, 24 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501CO6V14 General Purpose Power Relay, 30 A, 1NO SPDT Contact Form, 24 VAC Coil
SKU31789
MFGR #8501CO6V14
$/ea
Square D 8501CO6V14 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,24 Vac50/60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CO6V14 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,24 Vac50/60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Alternate Catalog Number 8501CO6V14 Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 8501CO6V14 Coil 24 VAC@50/60HZ Connection Screw Clamp Contact Configuration 1 NO Contact Rating 30 A at 300 VAC, 10 A at 600 VAC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2.25 in H x 2.43 in W x 2.5 in D Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 14.30 Gross Volume per Pack Metric 234.33 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2226 lb Gross Weight per Pack Metric 222.26 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 6.8580 in Height [Metric] 6.8580 cm Item Group 21131 Length 8.3820 in Length [Metric] 8.3820 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366819&lang=en-us Mounting PANEL MOUNTING Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Operating Temperature -22...122 °F Phase 1-Phase Pickup Voltage 24 V AC 50/60 HZ Power Rating 2 hp Returnable Y Series 8501C Standard UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Temperature Rating -22 to 122 °F Terminal Type Screw/Clamp Type 1-Phase General Purpose UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105202 UPC 12 785901052029 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.8740 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 30 A Coil Voltage 24 VAC Contact Form 1NO SPST SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Visible contacts Low cost Horsepower rated 2 hp at 120/120/120 VAC (1-phase) power rating 8501 Type C open-frame power relays 600 VAC voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501CO6V14 |
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501CO6V14 |
| Coil | 24 VAC@50/60HZ |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Rating | 30 A at 300 VAC, 10 A at 600 VAC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.25 in H x 2.43 in W x 2.5 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 14.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 234.33 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2226 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 222.26 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 6.8580 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length | 8.3820 in |
| Length [Metric] | 8.3820 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366819&lang=en-us |
| Mounting | PANEL MOUNTING |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -22...122 °F |
| Phase | 1-Phase |
| Pickup Voltage | 24 V AC 50/60 HZ |
| Power Rating | 2 hp |
| Returnable | Y |
| Series | 8501C |
| Standard | UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Temperature Rating | -22 to 122 °F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | 1-Phase General Purpose |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105202 |
| UPC 12 | 785901052029 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.8740 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 30 A |
| Coil Voltage | 24 VAC |
| Contact Form | 1NO SPST |
| SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Visible contacts |
| Low cost |
| Horsepower rated |
| 2 hp at 120/120/120 VAC (1-phase) power rating |
| 8501 Type C open-frame power relays |
| 600 VAC voltage rating |