or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501C Power Relay, 5 A, 2 NO/2 NC Contact Form, 277 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501C Power Relay, 5 A, 2 NO/2 NC Contact Form, 277 VAC Coil
SKU96105
MFGR #8501CO16V04
$/ea
Square D 8501CO16V04 RELAY 600VAC 5AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1-Phase,2 NO/2 NC DPDT,277 Vac60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CO16V04 RELAY 600VAC 5AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1-Phase,2 NO/2 NC DPDT,277 Vac60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Alternate Catalog Number 8501CO16V04 Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 8501CO16V04 Coil 277 VAC@60HZ Connection Screw Clamp Contact Configuration 2 NO/2 NC Contact Rating AC RATED Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 33.21 Gross Volume per Pack Metric 544.21 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.9484 lb Gross Weight per Pack Metric 294.83 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 7.6200 in Height [Metric] 7.6200 cm Item Group 21131 Length 10.4140 in Length [Metric] 10.4140 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366761&lang=en-us Mounting PANEL MOUNTING Mounting Type Panel Operating Temperature -22...122 °F Phase 1 Pickup Voltage 277 V AC 60 HZ Power Rating 1-1/2 hp Returnable Y Series 8501C Standard UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Temperature Rating -22 to 122 °F Terminal Type Screw/Clamp Type 1-Phase UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105216 UPC 12 785901052166 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.8580 in Width [Metric] 6.8580 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 30 A Coil Voltage 277 VAC Contact Form 2NO-2NC DPDT SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Durable open frame construction 600 VAC maximum switching voltage 30 A line rated current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501CO16V04 |
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501CO16V04 |
| Coil | 277 VAC@60HZ |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 2 NO/2 NC |
| Contact Rating | AC RATED |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 33.21 |
| Gross Volume per Pack Metric | 544.21 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.9484 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 294.83 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 7.6200 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length | 10.4140 in |
| Length [Metric] | 10.4140 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366761&lang=en-us |
| Mounting | PANEL MOUNTING |
| Mounting Type | Panel |
| Operating Temperature | -22...122 °F |
| Phase | 1 |
| Pickup Voltage | 277 V AC 60 HZ |
| Power Rating | 1-1/2 hp |
| Returnable | Y |
| Series | 8501C |
| Standard | UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Temperature Rating | -22 to 122 °F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | 1-Phase |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105216 |
| UPC 12 | 785901052166 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.8580 in |
| Width [Metric] | 6.8580 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 30 A |
| Coil Voltage | 277 VAC |
| Contact Form | 2NO-2NC DPDT |
| SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Durable open frame construction |
| 600 VAC maximum switching voltage |
| 30 A line rated current |