or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD32C7, 32 VAC v coil
SKUPDW~11694812
MFGR #CAD32C7
$/ea
Schneider Electric CAD32C7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 32 VAC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Schneider Electric CAD32C7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 32 VAC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD32C7 Application For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD32C7 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 300.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Height 9.4000 in Height [Metric] 9.4000 cm Item Group 22371 Length 5.4000 in Length [Metric] 5.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596652&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number LADT2 UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.1000 in Width [Metric] 8.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD32C7 |
| Application | For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD32C7 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 300.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Height | 9.4000 in |
| Height [Metric] | 9.4000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 5.4000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596652&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LADT2 |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.1000 in |
| Width [Metric] | 8.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |