or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD326B7, 24 VAC v coil
SKUPDW~13595002
MFGR #CAD326B7
$/ea
Schneider Electric CAD326B7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, Lug Ring Terminal, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Schneider Electric CAD326B7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, Lug Ring Terminal, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD326B7 Application For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD326B7 Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 38.25 Gross Volume per Pack Metric 626.80 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 424.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 4.9000 in Height [Metric] 4.9000 cm Length 8.9000 in Length [Metric] 8.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596510&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number LAD6K10B UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.1000 in Width [Metric] 11.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD326B7 |
| Application | For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD326B7 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 38.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 626.80 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 424.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 4.9000 in |
| Height [Metric] | 4.9000 cm |
| Length | 8.9000 in |
| Length [Metric] | 8.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596510&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LAD6K10B |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.1000 in |
| Width [Metric] | 11.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw, For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -40 |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |