or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric CA2KN31P72, 230 VAC v coil
Square D™
Schneider Electric CA2KN31P72, 230 VAC v coil
SKUPDW~11694591
MFGR #CA2KN31P72
$/ea
Schneider Electric CA2KN31P72, 4.5-30 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -13 to 122 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Schneider Electric CA2KN31P72, 4.5-30 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -13 to 122 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CA2KN31P72 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CA2KN31P72 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 179.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 6.5000 in Height [Metric] 6.5000 cm Item Group 22371 Length 4.7000 in Length [Metric] 4.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595766&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number LA2KT2E UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.0000 in Width [Metric] 6.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins Expandable up to 8 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and suppressor modules
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CA2KN31P72 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CA2KN31P72 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 179.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 6.5000 in |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 4.7000 in |
| Length [Metric] | 4.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595766&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LA2KT2E |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 6.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins |
| Expandable up to 8 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and suppressor modules |