or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501R Miniature General Purpose Relay, 10 A, DPDT Contact Form, 240 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501R Miniature General Purpose Relay, 10 A, DPDT Contact Form, 240 VAC Coil
SKU32230
MFGR #8501RSD42V51
$/ea
Square D 8501RSD42V51 RELAY 240VAC 10AMP TYPE R +OPTIONS,-40F to 158F,10A (30Vdc),12Vdc,DPDT,Miniature Relay,Pick-Up 25ms(max) Drop-Out 20ms(max),Spade,socket,standard
Square D 8501RSD42V51 RELAY 240VAC 10AMP TYPE R +OPTIONS,-40F to 158F,10A (30Vdc),12Vdc,DPDT,Miniature Relay,Pick-Up 25ms(max) Drop-Out 20ms(max),Spade,socket,standard
Alternate Catalog Number 8501RSD42V51 Application 8501NR42 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 8501RSD42V51 Coil 300 V AT AC-30 V AT DC Connection SPADE Contact Configuration DPDT Contact Rating 10 A at 240 VAC Country of Origin US Currency USD Dimensions 5.8 in L x 4.5 in W x 1 in H EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 3.64 Gross Volume per Pack Metric 59.65 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4082 lb Gross Weight per Pack Metric 40.82 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 3.3020 in Height [Metric] 3.3020 cm Item Group 21143 Length 5.0800 in Length [Metric] 5.0800 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=367717&lang=en-us Mounting Socket Mounting Type Socket Operating Temperature -40-131 A°F Pickup Voltage 12 V DC Returnable Y Series 8501R Standard UL LISTED-UL RECOGNIZED-CSA-CE Standards UL ListedCE CertifiedCSA CertifiedRoHS Compliant Substitute Product Catalog Number 8501NR42 Temperature Rating -40 to 158 °F Terminal Type Spade Type Miniature UNSPSC 39122325 UPC 11 78590113135 UPC 12 785901131359 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.5560 in Width [Metric] 3.5560 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A Coil Voltage 240 VAC Contact Form DPDT 8501NR42 NO INDICATOR,WITHOUT TEST BUTTON Spade shape of pin 20 ms pick-up and 20 ms drop-out operating time Silver tin oxide contacts material Socket compatible 12 VDC control circuit voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501RSD42V51 |
| Application | 8501NR42 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501RSD42V51 |
| Coil | 300 V AT AC-30 V AT DC |
| Connection | SPADE |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Rating | 10 A at 240 VAC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.8 in L x 4.5 in W x 1 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 3.64 |
| Gross Volume per Pack Metric | 59.65 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4082 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 40.82 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 3.3020 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Item Group | 21143 |
| Length | 5.0800 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=367717&lang=en-us |
| Mounting | Socket |
| Mounting Type | Socket |
| Operating Temperature | -40-131 A°F |
| Pickup Voltage | 12 V DC |
| Returnable | Y |
| Series | 8501R |
| Standard | UL LISTED-UL RECOGNIZED-CSA-CE |
| Standards | UL ListedCE CertifiedCSA CertifiedRoHS Compliant |
| Substitute Product Catalog Number | 8501NR42 |
| Temperature Rating | -40 to 158 °F |
| Terminal Type | Spade |
| Type | Miniature |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 78590113135 |
| UPC 12 | 785901131359 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.5560 in |
| Width [Metric] | 3.5560 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A |
| Coil Voltage | 240 VAC |
| Contact Form | DPDT |
| 8501NR42 |
| NO INDICATOR,WITHOUT TEST BUTTON |
| Spade shape of pin |
| 20 ms pick-up and 20 ms drop-out operating time |
| Silver tin oxide contacts material |
| Socket compatible |
| 12 VDC control circuit voltage |