or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 16-1342 Harmony Electromechanical Relays Series Maintaining Clamp

Square D™
Schneider Electric 16-1342 Harmony Electromechanical Relays Series Maintaining Clamp
SKUPDW~13029387
MFGR #16-1342
$/ea
Schneider Electric 16-1342, Maintaining Clamp, Harmony Electromechanical Relays Series, Clip Mounting
Schneider Electric 16-1342, Maintaining Clamp, Harmony Electromechanical Relays Series, Clip Mounting
Application For 782/782H series relays, secures the relay in the sockets Catalog Number 16-1342 Currency USD Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.00 Gross Weight UOM Metric g Height 2.0000 in Item Group 21127 Length 3.5130 in Returnable Y Width 2.5810 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For 782/782H series relays, secures the relay in the sockets Maximum of 4 Contacts Current rating from 3A up to 30A Wide choice of control voltage Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal Flexible "add-on" accessories: protection module, timing module, maintaining clamp and marking legend With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For 782/782H series relays, secures the relay in the sockets |
| Catalog Number | 16-1342 |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Height | 2.0000 in |
| Item Group | 21127 |
| Length | 3.5130 in |
| Returnable | Y |
| Width | 2.5810 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For 782/782H series relays, secures the relay in the sockets |
| Maximum of 4 Contacts |
| Current rating from 3A up to 30A |
| Wide choice of control voltage |
| Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal |
| Flexible "add-on" accessories: protection module, timing module, maintaining clamp and marking legend |
| With toxic heavy metal free |