or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RM22LG11MR Modular Liquid Level Control Relay With LED, 8 A, 1CO Contact, 24/240 VAC/VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RM22LG11MR Modular Liquid Level Control Relay With LED, 8 A, 1CO Contact, 24/240 VAC/VDC V Coil
SKU933555
MFGR #RM22LG11MR
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Liquid Level Control Relay, Series: RM22, 8 A, 5 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24/240 VAC/VDC Coil, 1CO Contact Form, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 50/-20 to 60 deg C, 22.5 mm W Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Liquid Level Control Relay, Series: RM22, 8 A, 5 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24/240 VAC/VDC Coil, 1CO Contact Form, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 50/-20 to 60 deg C, 22.5 mm W Dimensions
Alternate Catalog Number RM22LG11MR ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RM22LG11MR Contact Configuration 2 C/O Contact Rating 8 A Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 16.32 Gross Volume per Pack Metric 267.44 Gross Weight Per Pack 1.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 109.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490050 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Item Group 22380 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889584&lang=en-us Mounting 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Returnable Y Size 0.89 in Type Level control relay;Level control relay UNSPSC 39122329 Width 8.2000 in Width [Metric] 8.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric with test button
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RM22LG11MR |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RM22LG11MR |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Contact Rating | 8 A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 16.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 267.44 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 109.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490050 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Item Group | 22380 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889584&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Returnable | Y |
| Size | 0.89 in |
| Type | Level control relay;Level control relay |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 8.2000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| with test button |