or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ RM22JA31MR Current Control Relay, 8 A, 2C/O Contact, 24 VDC/240 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ RM22JA31MR Current Control Relay, 8 A, 2C/O Contact, 24 VDC/240 VAC V Coil
SKUPDW~12049168
MFGR #RM22JA31MR
$/ea
Schneider Electric Square D™ Current Control Relay, 8 A, 3.5 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VDC/240 VAC Coil, 2C/O Contact Form, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, 22.5 mm W x 79.5 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Current Control Relay, 8 A, 3.5 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VDC/240 VAC Coil, 2C/O Contact Form, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, 22.5 mm W x 79.5 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number RM22JA31MR ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RM22JA31MR Country of Origin ID Currency USD Dimensions 22.5 mm W x 79.5 mm D Display Type LED Enclosure Type IP20/IP40/IP50 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 16.32 Gross Volume per Pack Metric 267.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 121.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490050 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Item Group 22380 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889583&lang=en-us Mounting Type DIN Rail Power Rating 3.5 Returnable Y Temperature Rating -20 to 60 Terminal Type Screw UNSPSC 39122319 Width 8.2000 in Width [Metric] 8.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 8 Coil Voltage 24 VDC/240 VAC Contact Form 2C/O
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RM22JA31MR |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RM22JA31MR |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 22.5 mm W x 79.5 mm D |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP20/IP40/IP50 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 16.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 267.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 121.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490050 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Item Group | 22380 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889583&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power Rating | 3.5 |
| Returnable | Y |
| Temperature Rating | -20 to 60 |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39122319 |
| Width | 8.2000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 8 |
| Coil Voltage | 24 VDC/240 VAC |
| Contact Form | 2C/O |