or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ CAD32L7 Control Relay, 10 A, 3NO-2NC Contact, 200 to 690 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ CAD32L7 Control Relay, 10 A, 3NO-2NC Contact, 200 to 690 VAC V Coil
SKUPDW~11694817
MFGR #CAD32L7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Control Relay, Series: CAD, 10 A, 8 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 200 to 690 VAC Coil, 3NO-2NC Contact Form, 140/250 A Contact, Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 60 deg C, 1.77 in W x 3.31 in D x 3.03 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Control Relay, Series: CAD, 10 A, 8 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 200 to 690 VAC Coil, 3NO-2NC Contact Form, 140/250 A Contact, Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 60 deg C, 1.77 in W x 3.31 in D x 3.03 in H Dimensions
Alternate Catalog Number CAD32L7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD32L7 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 37.44 Gross Volume per Pack Metric 613.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0036 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5900 in Height [Metric] 5.5900 cm Item Group 22371 Length 11.6800 in Length [Metric] 11.6800 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596680&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.4000 in Width [Metric] 9.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD32L7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD32L7 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 37.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 613.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0036 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5900 in |
| Height [Metric] | 5.5900 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 11.6800 in |
| Length [Metric] | 11.6800 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596680&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.4000 in |
| Width [Metric] | 9.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |