or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RM84870301, 8 pin
SKUPDW~11772302
MFGR #RM84870301
$/ea
Schneider Electric RM84870301, 3 VA Power, 8 Pins, -4 to 140 deg F
Schneider Electric RM84870301, 3 VA Power, 8 Pins, -4 to 140 deg F
Alternate Catalog Number RM84870301 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RM84870301 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 44.30 Gross Volume per Pack Metric 725.94 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7190 lb Gross Weight per Pack Metric 171.90 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Height 6.0000 in Height [Metric] 6.0000 cm Item Group 22370 Length 13.5000 in Length [Metric] 13.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648426&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.4000 in Width [Metric] 9.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Zelio measurement and control relays can monitor power supplies (phases, voltage, current, frequency) to protect motors and other equipment or control physical values such as level, speed and temperature Phase control relay Detects all possible faults occurring in the phases Voltage & current control relays Ensure your equipment is powered with proper values Frequency control relay Monitors frequency variation from your power generation set Level control relay Filling or emptying, adapts to all kinds of materials Controls and protects your pump from dry running or overloading Controls and protects your pump from dry running or overloading Speed control relay Picks up the improper rhythm of your process Temperature control relay for lift application Dedicated to lift temperature monitoring Temperature control relays Dedicated to temperature regulation (heating, cooling or heating/cooling of processes) With toxic heavy metal free RM84870 relay name
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RM84870301 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RM84870301 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 44.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 725.94 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7190 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 171.90 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 6.0000 cm |
| Item Group | 22370 |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 13.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648426&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.4000 in |
| Width [Metric] | 9.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Zelio measurement and control relays can monitor power supplies (phases, voltage, current, frequency) to protect motors and other equipment or control physical values such as level, speed and temperature |
| Phase control relay |
| Detects all possible faults occurring in the phases |
| Voltage & current control relays |
| Ensure your equipment is powered with proper values |
| Frequency control relay |
| Monitors frequency variation from your power generation set |
| Level control relay |
| Filling or emptying, adapts to all kinds of materials |
| Controls and protects your pump from dry running or overloading |
| Controls and protects your pump from dry running or overloading |
| Speed control relay |
| Picks up the improper rhythm of your process |
| Temperature control relay for lift application |
| Dedicated to lift temperature monitoring |
| Temperature control relays |
| Dedicated to temperature regulation (heating, cooling or heating/cooling of processes) |
| With toxic heavy metal free |
| RM84870 relay name |