or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD506MD CAD Series Control Relay, 220 VDC v coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric CAD506MD CAD Series Control Relay, 220 VDC v coil
SKUPDW~13595023
MFGR #CAD506MD
$/ea
Schneider Electric CAD506MD, Control Relay, CAD Series, 400 Hz Frequency, 220 VDC Coil, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Schneider Electric CAD506MD, Control Relay, CAD Series, 400 Hz Frequency, 220 VDC Coil, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD506MD Application Control circuit ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD506MD Coil 220 V DC Connection LUGS-RING TERMINALS 8 MM) Contact Configuration 5 NO Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 517.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Length 10.5000 in Length [Metric] 10.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596880&lang=en-us Mounting Plate;rail Returnable N Size 3.66 in Standard EN/IEC 60947-5-1;GB/T 14048.5;UL 60947-5-1;CSA C22.2 No 60947-5-1;JIS C8201-5-1 Sub Brand TeSys CAD;CAD Type control relay UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.5000 in Width [Metric] 8.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Control circuit 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD506MD |
| Application | Control circuit |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD506MD |
| Coil | 220 V DC |
| Connection | LUGS-RING TERMINALS 8 MM) |
| Contact Configuration | 5 NO |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 517.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Length | 10.5000 in |
| Length [Metric] | 10.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596880&lang=en-us |
| Mounting | Plate;rail |
| Returnable | N |
| Size | 3.66 in |
| Standard | EN/IEC 60947-5-1;GB/T 14048.5;UL 60947-5-1;CSA C22.2 No 60947-5-1;JIS C8201-5-1 |
| Sub Brand | TeSys CAD;CAD |
| Type | control relay |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.5000 in |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Control circuit |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |