or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001SKR9P35LRR Illuminated Pushbutton, 30 mm, Push/Pull Operator, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001SKR9P35LRR Illuminated Pushbutton, 30 mm, Push/Pull Operator, Red
SKU282309
MFGR #9001SKR9P35LRR
$/ea
Schneider Electric 9001SKR9P35LRR PUSHBUTTON 28V 30MM SK +OPTIONS,30mm Round,600V,AC15 - DC13,Harmony,Illuminated,Maintained (Push/Pull),NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor)
Schneider Electric 9001SKR9P35LRR PUSHBUTTON 28V 30MM SK +OPTIONS,30mm Round,600V,AC15 - DC13,Harmony,Illuminated,Maintained (Push/Pull),NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor)
COMPLETE ILLUMINATED MUSHROOM HEAD PUSH-BUTTON,PLASTIC 28 VAC voltage rating Red mushroom 41 mm Dia unmarked operator profile Direct light block supply Round shape of signaling unit head 5000000 cycles mechanical durability Without contact block BA9s base lamp 24 VAC/DC rated supply voltage 7 gn (2 to 500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 shock resistance AC15 to DC13 contact rating Watertight, dusttight, oiltight and corrosion-resistant (indoor/outdoor) environmental conditions
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | MAINTAINED (PUSH/PULL) |
| Actuator | Red mushroom Ø 41 mm, unmarked; stay put;2 positions |
| Alternate Catalog Number | 9001SKR9P35LRR |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Plastic |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001SKR9P35LRR |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Mode | Maintained |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13/IP66 |
| Environmental Conditions | -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 14.65 |
| Gross Volume per Pack Metric | 240.07 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9979 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 99.79 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 4.5720 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Illumination Type | incandescent |
| Indicator | BA 9S,INCANDESCENT |
| Indicator Type | BA9s Incandescent |
| Item Group | 21429 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679950&lang=en-us |
| Model | head for illuminated push-button |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Sub Brand | 9001SK |
| Type | Type SK Complete Corrosion-Resistant Dust/Water/Oiltight Round |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590183951 |
| UPC 12 | 785901839514 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.5880 in |
| Width [Metric] | 5.5880 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Red |
| Contact Configuration | Without contact block |
| Operator Type | Push/Pull |
| Size | 30 mm |
| COMPLETE ILLUMINATED MUSHROOM HEAD PUSH-BUTTON,PLASTIC |
| 28 VAC voltage rating |
| Red mushroom 41 mm Dia unmarked operator profile |
| Direct light block supply |
| Round shape of signaling unit head |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| Without contact block |
| BA9s base lamp |
| 24 VAC/DC rated supply voltage |
| 7 gn (2 to 500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance |
| 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 shock resistance |
| AC15 to DC13 contact rating |
| Watertight, dusttight, oiltight and corrosion-resistant (indoor/outdoor) environmental conditions |