or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001K26 PUSH BUTTON FLUSHPLATE
SKU144000
MFGR #9001K26
Call For Price
List: Schneider Electric 9001K26 PUSH BUTTON FLUSHPLATE 30MM T-K,Harmony 9001K,NEMA 1,control and signalling unit ? 30,cover plate,cover plate,push-button
Schneider Electric 9001K26 PUSH BUTTON FLUSHPLATE 30MM T-K,Harmony 9001K,NEMA 1,control and signalling unit ? 30,cover plate,cover plate,push-button
Application Control and signalling unit Ø 30 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001K26 Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 190.51 Gross Weight UOM Metric g Length [Metric] 27.4320 cm Type COVER PLATE,MOUNTING AND FIXING ACCESSORY,PUSH-BUTTON UNSPSC 39122216 UPC 11 78590187570 UPC 12 785901875703 Width [Metric] 18.5420 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Stainless Steel Specifications 2-Hole, NEMA 1 Enclosure Suitable For Use With Harmony® Class 9001 30 mm Type K 2-Hole Pushbutton Flushplate, Controlling and Signal Unit Alternate Catalog Number 9001K26 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group 21426 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=463647&lang=en-us Returnable Y Sub Brand HARMONY 9001K Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Control and signalling unit Ø 30 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001K26 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 190.51 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Length [Metric] | 27.4320 cm |
| Type | COVER PLATE,MOUNTING AND FIXING ACCESSORY,PUSH-BUTTON |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590187570 |
| UPC 12 | 785901875703 |
| Width [Metric] | 18.5420 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Specifications | 2-Hole, NEMA 1 Enclosure |
| Suitable For Use With | Harmony® Class 9001 30 mm Type K 2-Hole Pushbutton Flushplate, Controlling and Signal Unit |
| Alternate Catalog Number | 9001K26 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | 21426 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=463647&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | HARMONY 9001K |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |