or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZBVB14 Steady Signal Light Block, 22 mm, Integral LED Lamp, 24 VAC/VDC, Plug-In Terminal, White
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZBVB14 Steady Signal Light Block, 22 mm, Integral LED Lamp, 24 VAC/VDC, Plug-In Terminal, White
SKUPDW~6425398
MFGR #ZBVB14
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Light Block, Steady Signal, Series: ZBV, 22 mm Size, Integral LED Lamp, 24 VAC/VDC, Plug-In Terminal, Front Mounting, Plastic, White, 0.39 in W Dimensions
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Light Block, Steady Signal, Series: ZBV, 22 mm Size, Integral LED Lamp, 24 VAC/VDC, Plug-In Terminal, Front Mounting, Plastic, White, 0.39 in W Dimensions
Alternate Catalog Number ZBVB14 Amperage Rating 0.015 A Application For use with XB4/XB5 metal pushbuttons ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ZBVB14 Connection Plug-in connector Country of Origin FR Currency USD Dimensions 0.39 in W EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.17 Gross Volume per Pack Metric 19.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 7.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809026 Height 5.4000 in Height [Metric] 5.4000 cm Illumination Type Universal LED Indicator INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE Item Group 22469 Length 5.2000 in Length [Metric] 5.2000 cm Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651556&lang=en-us Model Light block Mounting Front mounting Mounting Type Front Operating Temperature -40-70 A°C Returnable Y Series ZBV Standard EN/IEC 60947-1-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-5-UL 508-JIS C8201-5-1-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 Sub Brand ZBV Substitute Product Catalog Number ZB5AZ905 Type Steady Signal UNSPSC 39122216 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.3000 in Width [Metric] 4.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color White Lamp Type Integral LED Size 22 Terminal Type Plug-In Voltage Rating 24 For use with XB4/XB5 metal pushbuttons LIGHT BLOCK
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBVB14 |
| Amperage Rating | 0.015 A |
| Application | For use with XB4/XB5 metal pushbuttons |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBVB14 |
| Connection | Plug-in connector |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 0.39 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.17 |
| Gross Volume per Pack Metric | 19.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809026 |
| Height | 5.4000 in |
| Height [Metric] | 5.4000 cm |
| Illumination Type | Universal LED |
| Indicator | INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE |
| Item Group | 22469 |
| Length | 5.2000 in |
| Length [Metric] | 5.2000 cm |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651556&lang=en-us |
| Model | Light block |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | ZBV |
| Standard | EN/IEC 60947-1-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-5-UL 508-JIS C8201-5-1-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 |
| Sub Brand | ZBV |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5AZ905 |
| Type | Steady Signal |
| UNSPSC | 39122216 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.3000 in |
| Width [Metric] | 4.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | White |
| Lamp Type | Integral LED |
| Size | 22 |
| Terminal Type | Plug-In |
| Voltage Rating | 24 |
| For use with XB4/XB5 metal pushbuttons |
| LIGHT BLOCK |