or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZB5AFDA Non-Illuminated Standard Turn to Release Pushbutton Head With 4A185 Keylock, 22 mm, Round Shape, Plastic, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZB5AFDA Non-Illuminated Standard Turn to Release Pushbutton Head With 4A185 Keylock, 22 mm, Round Shape, Plastic, Black
SKU1310390
MFGR #ZB5AFDA
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Pushbutton Head, Non-Illuminated Standard Turn to Release, Series: ZB5, 22 mm, Round, Plastic, Black
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Pushbutton Head, Non-Illuminated Standard Turn to Release, Series: ZB5, 22 mm, Round, Plastic, Black
Action TURN TO RELEASE Actuator key switch; turn to release Alternate Catalog Number ZB5AFDA Application Control and Signaling Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AFDA Country of Origin FR Currency USD Enclosure NEMA 13-NEMA 4X EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 9.10 Gross Volume per Pack Metric 149.12 Gross Weight Per Pack 0.7620 lb Gross Weight per Pack Metric 76.17 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Indicator BLACK Item Group 22467 Length 8.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=655684&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Series ZB5 Sub Brand ZB5 Type Non-Illuminated Standard Turn to Release UNSPSC 39122221 UPC 11 78590153156 UPC 12 785901531562 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.5000 in Width [Metric] 5.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Black Material Plastic Shape Round Size 22 in Control and Signaling Applications HEAD FOR NON-ILLUMINATED PUSH-BUTTON,PLASTIC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | TURN TO RELEASE |
| Actuator | key switch; turn to release |
| Alternate Catalog Number | ZB5AFDA |
| Application | Control and Signaling Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AFDA |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 13-NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 9.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 149.12 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7620 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 76.17 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Indicator | BLACK |
| Item Group | 22467 |
| Length | 8.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=655684&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | ZB5 |
| Sub Brand | ZB5 |
| Type | Non-Illuminated Standard Turn to Release |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590153156 |
| UPC 12 | 785901531562 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.5000 in |
| Width [Metric] | 5.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Size | 22 in |
| Control and Signaling Applications |
| HEAD FOR NON-ILLUMINATED PUSH-BUTTON,PLASTIC |