or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZB4BG2K2132E 2-Position 90 deg Standard Selector Switch Head With 2132E Keylock, 22 mm, Round Shape, Chromium Plated Metal, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Harmony™ Square D™ ZB4BG2K2132E 2-Position 90 deg Standard Selector Switch Head With 2132E Keylock, 22 mm, Round Shape, Chromium Plated Metal, Black
SKUPDW~6425918
MFGR #ZB4BG2K2132E
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Selector Switch Head, 2-Position 90 deg Standard, Series: ZB4, 22 mm, Round, Chromium Plated Metal, Black
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Selector Switch Head, 2-Position 90 deg Standard, Series: ZB4, 22 mm, Round, Chromium Plated Metal, Black
Actuator Black key switch;2 positions 90° Alternate Catalog Number ZB4BG2K2132E Application Control and Signaling Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ZB4BG2K2132E Country of Origin FR Currency USD Enclosure NEMA 13-NEMA 4X EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 10.29 Gross Volume per Pack Metric 168.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0433 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.3340 in Height [Metric] 5.334000000 cm Indicator BLACK Item Group 22468 Length 8.8900 in Length [Metric] 8.890000000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=9015031&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Series ZB4 Sub Brand ZB4 Type 2-Position 90 deg Standard UNSPSC 39122221 UPC 11 78590163714 UPC 12 785901637141 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.5560 in Width [Metric] 3.556000000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Black Material Chromium plated metal Shape Round Size 22 in Control and Signaling Applications CHROMIUM PLATED METAL,HEAD FOR KEY SELECTOR SWITCH
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Black key switch;2 positions 90° |
| Alternate Catalog Number | ZB4BG2K2132E |
| Application | Control and Signaling Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB4BG2K2132E |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 13-NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 10.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 168.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0433 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.3340 in |
| Height [Metric] | 5.334000000 cm |
| Indicator | BLACK |
| Item Group | 22468 |
| Length | 8.8900 in |
| Length [Metric] | 8.890000000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=9015031&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | ZB4 |
| Sub Brand | ZB4 |
| Type | 2-Position 90 deg Standard |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590163714 |
| UPC 12 | 785901637141 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.5560 in |
| Width [Metric] | 3.556000000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Black |
| Material | Chromium plated metal |
| Shape | Round |
| Size | 22 in |
| Control and Signaling Applications |
| CHROMIUM PLATED METAL,HEAD FOR KEY SELECTOR SWITCH |