or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ KAXZ1S131 K Series 30 deg Cam Key Switch Operating Head With 28.5 mm Bezel, 22 mm, Round Shape, Chromium Plated Metal
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Harmony™ Square D™ KAXZ1S131 K Series 30 deg Cam Key Switch Operating Head With 28.5 mm Bezel, 22 mm, Round Shape, Chromium Plated Metal
SKUPDW~6405351
MFGR #KAXZ1S131
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Cam Key Switch Operating Head, 30 deg, Series: K Series, 22 mm, Round, Chromium Plated Metal
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Cam Key Switch Operating Head, 30 deg, Series: K Series, 22 mm, Round, Chromium Plated Metal
Actuator key key 455 Alternate Catalog Number KAXZ1S131 Application Front mounting bodies 12 and 20 A Ø 22 mm hole ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number KAXZ1S131 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 67.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 3.1000 in Height [Metric] 3.1000 cm Item Group 21446 Length 6.0000 in Length [Metric] 6.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=675366&lang=en-us Operating Temperature -25-55 A°C Returnable N Standard 30 GN IEC 68-2-27,5 GN 10-150 HZ)IEC 68-2-6,IP65 IEC 529-IP65 NF C 20-010 Sub Brand KAX Type Cam switch operating head UNSPSC 39122221 UPC 11 78590167041 UPC 12 785901670414 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.1000 in Width [Metric] 3.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Size 21 MM,29 MM,29 MM Front mounting bodies 12 and 20 A Ø 22 mm hole WITH BEZEL Ø 28.5 MM, METAL
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | key key 455 |
| Alternate Catalog Number | KAXZ1S131 |
| Application | Front mounting bodies 12 and 20 A Ø 22 mm hole |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | KAXZ1S131 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 67.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 3.1000 in |
| Height [Metric] | 3.1000 cm |
| Item Group | 21446 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 6.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=675366&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-55 A°C |
| Returnable | N |
| Standard | 30 GN IEC 68-2-27,5 GN 10-150 HZ)IEC 68-2-6,IP65 IEC 529-IP65 NF C 20-010 |
| Sub Brand | KAX |
| Type | Cam switch operating head |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590167041 |
| UPC 12 | 785901670414 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.1000 in |
| Width [Metric] | 3.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Size | 21 MM,29 MM,29 MM |
| Front mounting bodies 12 and 20 A Ø 22 mm hole |
| WITH BEZEL Ø 28.5 MM, METAL |