or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony™ KAXZ1C12 K Series Long Cam Switch Operating Head With Bezel, 28.5 mm W x 25 mm D x 34 mm H, Metal, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Harmony™ KAXZ1C12 K Series Long Cam Switch Operating Head With Bezel, 28.5 mm W x 25 mm D x 34 mm H, Metal, Black
SKU543275
MFGR #KAXZ1C12
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Cam Switch Operating Head, Long, Series: K Series, 28.5 mm W x 25 mm D x 34 mm H Size, Metal, Black
Schneider Electric Harmony™ Cam Switch Operating Head, Long, Series: K Series, 28.5 mm W x 25 mm D x 34 mm H Size, Metal, Black
Actuator BLACK LONG HANDLE Alternate Catalog Number KAXZ1C12 Application FRONT MOUNTING BODIES 12 AND 20 A Ø 22 MM HOLE ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number KAXZ1C12 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.81 Gross Volume per Pack Metric 46.05 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 36.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 3.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Item Group 21446 Length 7.0000 in Length [Metric] 7.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=675382&lang=en-us Operating Temperature -25-55 A°C Returnable Y Standard 30 GN IEC 68-2-27,5 GN 10-150 HZ)IEC 68-2-6,IP65 IEC 529-IP65 NF C 20-010 Sub Brand KAX Type Cam switch operating head UNSPSC 39122221 UPC 11 78590123500 UPC 12 785901235002 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Size 25 MM,29 MM,34 MM FRONT MOUNTING BODIES 12 AND 20 A Ø 22 MM HOLE WITH BEZEL Ø 28.5 MM, METAL Front mounting bodies 12 A and 20 A by 22 mm Dia hole Black long handle operator profile 1000000 cycles mechanical durability -40 to 70 deg C ambient air storage temperature 30 gn conforming to IEC 68-2-27 shock-resistance 5 gn (10 to 150 Hz) conforming to IEC 68-2-6 vibration-resistance Without rotary handle padlock
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | BLACK LONG HANDLE |
| Alternate Catalog Number | KAXZ1C12 |
| Application | FRONT MOUNTING BODIES 12 AND 20 A Ø 22 MM HOLE |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | KAXZ1C12 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.81 |
| Gross Volume per Pack Metric | 46.05 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Item Group | 21446 |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 7.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=675382&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-55 A°C |
| Returnable | Y |
| Standard | 30 GN IEC 68-2-27,5 GN 10-150 HZ)IEC 68-2-6,IP65 IEC 529-IP65 NF C 20-010 |
| Sub Brand | KAX |
| Type | Cam switch operating head |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590123500 |
| UPC 12 | 785901235002 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Size | 25 MM,29 MM,34 MM |
| FRONT MOUNTING BODIES 12 AND 20 A Ø 22 MM HOLE |
| WITH BEZEL Ø 28.5 MM, METAL |
| Front mounting bodies 12 A and 20 A by 22 mm Dia hole |
| Black long handle operator profile |
| 1000000 cycles mechanical durability |
| -40 to 70 deg C ambient air storage temperature |
| 30 gn conforming to IEC 68-2-27 shock-resistance |
| 5 gn (10 to 150 Hz) conforming to IEC 68-2-6 vibration-resistance |
| Without rotary handle padlock |