or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ ZB5AW0M55 PLASTIC MTG BASE YLW 240v LED + BLKS
Square D™
Square D™ ZB5AW0M55 PLASTIC MTG BASE YLW 240v LED + BLKS
SKUPDW~11803105
MFGR #ZB5AW0M55
$/ea
SQD ZB5AW0M55 PLASTIC MTG BASE YLW 240v LED + BLKS
SQD ZB5AW0M55 PLASTIC MTG BASE YLW 240v LED + BLKS
Alternate Catalog Number ZB5AW0M55 ARRA Compliant N Base integral LED Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AW0M55 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 40.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 22469 Length 38.0000 in Length [Metric] 3.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654348&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number ZB5FK1253 Type Complete body/contact assembly and light block UNSPSC 39121544 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.2000 in Width [Metric] 5.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZB5AW0M55 |
| ARRA Compliant | N |
| Base | integral LED |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AW0M55 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 40.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 22469 |
| Length | 38.0000 in |
| Length [Metric] | 3.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654348&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5FK1253 |
| Type | Complete body/contact assembly and light block |
| UNSPSC | 39121544 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.2000 in |
| Width [Metric] | 5.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |