or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8RED24400 Regulated Switch Mode Redundancy Module, 0.2 VDC Input, 24 VDC Output, 40 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8RED24400 Regulated Switch Mode Redundancy Module, 0.2 VDC Input, 24 VDC Output, 40 A, DIN Rail Mount
SKUPDW~6395545
MFGR #ABL8RED24400
$/ea
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Redundancy Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.2 VDC Input, 24 VDC Output, 40 A, DIN Rail Mounting, 6-1/2 in Width, 2.7 in Height
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Redundancy Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.2 VDC Input, 24 VDC Output, 40 A, DIN Rail Mounting, 6-1/2 in Width, 2.7 in Height
Alternate Catalog Number ABL8RED24400 Application Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8RED24400 Connection OUTPUT CONNECTION SCREW TYPE TERMINALS 2 X 0.5...2 X 10 MMA² AWG 20...AWG 8-INPUT CONNECTION SCREW TYPE TERMINALS 4 X 0.5...4 X 10 MMA² AWG 20...AWG 8-DIAGNOSTIC RELAY REMOVABLE SCREW TERMINAL BLOCK 1 X 2.5 MMA² AWG 14 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 114.08 Gross Volume per Pack Metric 1869.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 594.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 7.0000 in Height [Metric] 7.0000 cm Insulation 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND Item Group 22525 Length 16.6000 in Length [Metric] 16.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452719&lang=en-us Maximum Input Current 20 A Maximum Output Current 40 A Mounting BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL Returnable Y Series ABL Standard CE Sub Brand PHASEO Substitute Product Catalog Number LAD90 Type Regulated Switch Mode UNSPSC 39121004 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.8000 in Width [Metric] 16.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 Input Voltage 0.2 Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications POWER SUPPLY STATUS 1 LED PER INPUT GREEN)-POWER SUPPLY STATUS 1 RELAY Highly compact size Wide voltage range Fixing by screw or on omega rail Integrated energy reserve Fixing on omega rail Advanced diagnostics by LED and relay contact Integrated anti-harmonics filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8RED24400 |
| Application | Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8RED24400 |
| Connection | OUTPUT CONNECTION SCREW TYPE TERMINALS 2 X 0.5...2 X 10 MMA² AWG 20...AWG 8-INPUT CONNECTION SCREW TYPE TERMINALS 4 X 0.5...4 X 10 MMA² AWG 20...AWG 8-DIAGNOSTIC RELAY REMOVABLE SCREW TERMINAL BLOCK 1 X 2.5 MMA² AWG 14 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 114.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1869.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 594.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Insulation | 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND |
| Item Group | 22525 |
| Length | 16.6000 in |
| Length [Metric] | 16.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452719&lang=en-us |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Maximum Output Current | 40 A |
| Mounting | BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL |
| Returnable | Y |
| Series | ABL |
| Standard | CE |
| Sub Brand | PHASEO |
| Substitute Product Catalog Number | LAD90 |
| Type | Regulated Switch Mode |
| UNSPSC | 39121004 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.8000 in |
| Width [Metric] | 16.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 |
| Input Voltage | 0.2 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 |
| Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| POWER SUPPLY STATUS 1 LED PER INPUT GREEN)-POWER SUPPLY STATUS 1 RELAY |
| Highly compact size |
| Wide voltage range |
| Fixing by screw or on omega rail |
| Integrated energy reserve |
| Fixing on omega rail |
| Advanced diagnostics by LED and relay contact |
| Integrated anti-harmonics filter |