or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8BUF24400 Regulated Switch Mode Power Supply Buffer Module, 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode Input, 15 W Power Rating, 40 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8BUF24400 Regulated Switch Mode Power Supply Buffer Module, 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode Input, 15 W Power Rating, 40 A, DIN Rail Mount
SKU1320137
MFGR #ABL8BUF24400
$/ea
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Power Supply Buffer Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode Input, 15 W Power, 40 A, DIN Rail Mounting, 6.7 in Width, 4-1/2 in Height
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Power Supply Buffer Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode Input, 15 W Power, 40 A, DIN Rail Mounting, 6.7 in Width, 4-1/2 in Height
Alternate Catalog Number ABL8BUF24400 Application Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8BUF24400 Country of Origin PH Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 207.43 Gross Volume per Pack Metric 3399.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0140 lb Gross Weight per Pack Metric 1.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 11.5000 in Height [Metric] 11.5000 cm Insulation 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND Item Group 22525 Length 18.2000 in Length [Metric] 18.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452669&lang=en-us Mounting BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL Returnable N Series ABL Sub Brand PHASEO Type Regulated Switch Mode UNSPSC 39121004 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 15 W Width 17.0000 in Width [Metric] 17.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 Input Voltage 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode Mounting Type DIN Rail Power Rating 15 Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications Highly compact size Wide voltage range Fixing by screw or on omega rail Integrated energy reserve Fixing on omega rail Advanced diagnostics by LED and relay contact Integrated anti-harmonics filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8BUF24400 |
| Application | Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8BUF24400 |
| Country of Origin | PH |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 207.43 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3399.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0140 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 11.5000 in |
| Height [Metric] | 11.5000 cm |
| Insulation | 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND |
| Item Group | 22525 |
| Length | 18.2000 in |
| Length [Metric] | 18.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452669&lang=en-us |
| Mounting | BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL |
| Returnable | N |
| Series | ABL |
| Sub Brand | PHASEO |
| Type | Regulated Switch Mode |
| UNSPSC | 39121004 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 15 W |
| Width | 17.0000 in |
| Width [Metric] | 17.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 |
| Input Voltage | 0.25 VDC Nominal Mode, 1 VDC Buffer Mode |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power Rating | 15 |
| Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| Highly compact size |
| Wide voltage range |
| Fixing by screw or on omega rail |
| Integrated energy reserve |
| Fixing on omega rail |
| Advanced diagnostics by LED and relay contact |
| Integrated anti-harmonics filter |