or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Phaseo® ABL8WPS24200 Regulated Switch Mode Power Supply, 24 VDC Input, 480 W Power Rating, 20 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Phaseo® ABL8WPS24200 Regulated Switch Mode Power Supply, 24 VDC Input, 480 W Power Rating, 20 A, DIN Rail Mount
SKU456431
MFGR #ABL8WPS24200
$/ea
Schneider Electric Phaseo® Power Supply, Regulated Switch Mode, 24 VDC Input, 480 W Power, 20 A, 47/63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 3.74 in Width, 6.1 in Depth, 5.63 in Height
Schneider Electric Phaseo® Power Supply, Regulated Switch Mode, 24 VDC Input, 480 W Power, 20 A, 47/63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 3.74 in Width, 6.1 in Depth, 5.63 in Height
Alternate Catalog Number ABL8WPS24200 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8WPS24200 Country of Origin CN Currency USD Efficiency 92.00 % EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 277.88 Gross Volume per Pack Metric 4553.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0214 lb Gross Weight per Pack Metric 2.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409530 Height 13.0000 cm Height [Metric] 13.0000 cm Item Group 22525 Length 18.8000 cm Length [Metric] 18.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452743&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number ABL8BBU24400 UNSPSC 39121004 UPC 11 78590166636 UPC 12 785901666363 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.0000 cm Width [Metric] 16.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Power reserve of +50% when required Integrated diagnostics (LED and relay)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8WPS24200 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8WPS24200 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Efficiency | 92.00 % |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 277.88 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4553.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0214 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409530 |
| Height | 13.0000 cm |
| Height [Metric] | 13.0000 cm |
| Item Group | 22525 |
| Length | 18.8000 cm |
| Length [Metric] | 18.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452743&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | ABL8BBU24400 |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78590166636 |
| UPC 12 | 785901666363 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.0000 cm |
| Width [Metric] | 16.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Power reserve of +50% when required |
| Integrated diagnostics (LED and relay) |