or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6PSV240, 100 to 240 VAC input

Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6PSV240, 100 to 240 VAC input
SKUPDW~13829484
MFGR #METSEHDPM6PSV240
$/ea
Schneider Electric METSEHDPM6PSV240, 100 to 240 VAC Input, 2.83 in Width, 2.40 in Depth, 3.54 in Height
Schneider Electric METSEHDPM6PSV240, 100 to 240 VAC Input, 2.83 in Width, 2.40 in Depth, 3.54 in Height
Alternate Catalog Number METSEHDPM6PSV240 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEHDPM6PSV240 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.4900 lb Gross Weight per Pack Metric 500.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409520 Height 7.6200 in Height [Metric] 7.6000 cm Length 9.5250 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905381&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 41113708 Width 11.4300 in Width [Metric] 11.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Monitor up to 192 circuits Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy On-board memory for data logging Meet the needs of robust code compliance applications Simplified installation for reduced wiring issues Adapts to expanding electrical networks Scalable, future-proof capabilities Touch screen (optional) for data display Touch screen (optional) for data display EcoStruxureTM Power integration 60 W rated power in w 100 to 240 V 0.8 A AC primary voltage 24 V DC secondary voltage 2.5 A maximum output current With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEHDPM6PSV240 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEHDPM6PSV240 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.4900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 500.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409520 |
| Height | 7.6200 in |
| Height [Metric] | 7.6000 cm |
| Length | 9.5250 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905381&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 41113708 |
| Width | 11.4300 in |
| Width [Metric] | 11.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Monitor up to 192 circuits |
| Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit |
| Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP |
| Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy |
| On-board memory for data logging |
| Meet the needs of robust code compliance applications |
| Simplified installation for reduced wiring issues |
| Adapts to expanding electrical networks |
| Scalable, future-proof capabilities |
| Touch screen (optional) for data display |
| Touch screen (optional) for data display |
| EcoStruxureTM Power integration |
| 60 W rated power in w |
| 100 to 240 V 0.8 A AC primary voltage |
| 24 V DC secondary voltage |
| 2.5 A maximum output current |
| With toxic heavy metal free |