or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric ABLM1A05036 Modicon 1-Phase Modular Regulated Power Supply, 100 to 240 VAC Input, 5 VDC Output, 18 W Power Rating, 3.6 A, DIN Rail Mount
Square D™
Schneider Electric ABLM1A05036 Modicon 1-Phase Modular Regulated Power Supply, 100 to 240 VAC Input, 5 VDC Output, 18 W Power Rating, 3.6 A, DIN Rail Mount
SKUPDW~13827966
MFGR #ABLM1A05036
$/ea
Schneider Electric Regulated Power Supply, 1-Phase Modular, Series: Modicon ABLM, 100 to 240 VAC Input, 5 VDC Output, 18 W Power, 3.6 A, 50/60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, Plastic Case, 36 mm Width, 55.6 mm Depth, 91 mm Height
Schneider Electric Regulated Power Supply, 1-Phase Modular, Series: Modicon ABLM, 100 to 240 VAC Input, 5 VDC Output, 18 W Power, 3.6 A, 50/60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, Plastic Case, 36 mm Width, 55.6 mm Depth, 91 mm Height
Alternate Catalog Number ABLM1A05036 Application Industrial Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABLM1A05036 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.50 Gross Volume per Pack Metric 352.32 Gross Weight Per Pack 1.7300 lb Gross Weight per Pack Metric 173.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409510 Height 4.5000 in Height [Metric] 4.5000 cm Length 11.0000 in Length [Metric] 11.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=501114367&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121004 UPC 11 78590169919 UPC 12 785901699194 Width 6.0000 in Width [Metric] 6.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Industrial Applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABLM1A05036 |
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABLM1A05036 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 352.32 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 173.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409510 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 11.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=501114367&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78590169919 |
| UPC 12 | 785901699194 |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Industrial Applications |