or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 56472TD GFR RH99P MANUAL TIME DELAY UL 120VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 56472TD GFR RH99P MANUAL TIME DELAY UL 120VAC
SKUPDW~11611042
MFGR #56472TD
$/ea
Schneider Electric,GFR RH99P MANUAL TIME DELAY UL 120VAC
Schneider Electric,GFR RH99P MANUAL TIME DELAY UL 120VAC
Alternate Catalog Number 56472TD Application Vigirex Vigi ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 56472TD Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4040 lb Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 7.6200 in Item Group 00992 Length 8.8900 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56038053&lang=en-us Returnable N Standard UL Type Time delay switch UNSPSC 39121613 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.6200 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric VIGIREX VIGI
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 56472TD |
| Application | Vigirex Vigi |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 56472TD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4040 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 7.6200 in |
| Item Group | 00992 |
| Length | 8.8900 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56038053&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Standard | UL |
| Type | Time delay switch |
| UNSPSC | 39121613 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.6200 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| VIGIREX VIGI |