or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Vigirex™ 56373TD Manual Close Ground-Fault Relay System, 220 to 240 VAC, 0 to 4.5 s, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Vigirex™ 56373TD Manual Close Ground-Fault Relay System, 220 to 240 VAC, 0 to 4.5 s, DIN Rail Mount
SKU1493728
MFGR #56373TD
$/ea
Schneider Electric Vigirex™ Ground-Fault Relay System, Manual Close, 220 to 240 VAC, 0 to 4.5 s Response Delay, DIN Rail Mount, 3.19 in H x 2.13 in W x 2.91 in D
Schneider Electric Vigirex™ Ground-Fault Relay System, Manual Close, 220 to 240 VAC, 0 to 4.5 s Response Delay, DIN Rail Mount, 3.19 in H x 2.13 in W x 2.91 in D
Alternate Catalog Number 56373TD Application Vigirex Vigi ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 56373TD Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 43.89 Gross Volume per Pack Metric 719.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.4040 lb Gross Weight per Pack Metric 240.40 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 8.3820 in Height [Metric] 8.3820 cm Item Group 00992 Length 8.8900 in Length [Metric] 8.8900 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55991414&lang=en-us Returnable N Standard UL Substitute Product Catalog Number VCELSK1 Type Time delay switch UNSPSC 39121613 UPC 11 78590161992 UPC 12 785901619925 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.6520 in Width [Metric] 9.6520 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Vigirex Vigi Prevents damage to equipment, reducing down time and repair costs Outputs to alarm function provides warning that preventive maintenance should be performed on the equipment Fixed (RH10) or user settable (RH21 and RH99) sensitivity and time delays allows adjustment to balance between nuisance tripping and optimal protection Frequency filtering and narrow tripping tolerance increases immunity to nuisance tripping, resulting in high continuity of service Local and remote test and reset simplifies periodic diagnostics Test with or without tripping allows testing without interruption of service Electronic technology high reliability to ensure high availability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 56373TD |
| Application | Vigirex Vigi |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 56373TD |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 43.89 |
| Gross Volume per Pack Metric | 719.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 240.40 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 8.3820 in |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Item Group | 00992 |
| Length | 8.8900 in |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55991414&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Standard | UL |
| Substitute Product Catalog Number | VCELSK1 |
| Type | Time delay switch |
| UNSPSC | 39121613 |
| UPC 11 | 78590161992 |
| UPC 12 | 785901619925 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.6520 in |
| Width [Metric] | 9.6520 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Vigirex Vigi |
| Prevents damage to equipment, reducing down time and repair costs |
| Outputs to alarm function provides warning that preventive maintenance should be performed on the equipment |
| Fixed (RH10) or user settable (RH21 and RH99) sensitivity and time delays allows adjustment to balance between nuisance tripping and optimal protection |
| Frequency filtering and narrow tripping tolerance increases immunity to nuisance tripping, resulting in high continuity of service |
| Local and remote test and reset simplifies periodic diagnostics |
| Test with or without tripping allows testing without interruption of service |
| Electronic technology high reliability to ensure high availability |