or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ 56372TD Vigirex™ RH99M Manual Reset Ground Fault Relay, 120 VAC, 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s, 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ 56372TD Vigirex™ RH99M Manual Reset Ground Fault Relay, 120 VAC, 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s, 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity, DIN Rail Mount
SKUPDW~7521962
MFGR #56372TD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Ground Fault Relay, Manual Reset, Series: Vigirex™ RH99M, 120 VAC, 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s Response Delay, Specifications: 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity, DIN Rail Mounting
Schneider Electric Square D™ Ground Fault Relay, Manual Reset, Series: Vigirex™ RH99M, 120 VAC, 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s Response Delay, Specifications: 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity, DIN Rail Mounting
Alternate Catalog Number 56372TD Application Automotive, Healthcare Facilities, Semiconductor Machines and Industrial Markets ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 56372TD Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 36.75 Gross Volume per Pack Metric 602.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.4040 lb Gross Weight per Pack Metric 240.40 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 8.8900 in Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 00992 Length 7.6200 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55930200&lang=en-us Returnable Y Series Vigirex™ RH99M Standard UL Substitute Product Catalog Number VCELSK1 Type Manual Reset UNSPSC 39121613 UPC 11 78590159709 UPC 12 785901597094 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.8900 in Width [Metric] 8.8900 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Mounting Type DIN Rail Response Delay 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s Specifications 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity Voltage Rating 120 Automotive, Healthcare Facilities, Semiconductor Machines and Industrial Markets DIN mount for easy installation Ground fault fixed sensitivities from 30 mA to 1 A and adjustable sensitivities up to 30 A Response from instantaneous (no intentional delay) to 4.5 s Outputs may be used for protection via shunt trip of a circuit breaker or switch or alarming via lights or annunciator for flexibility Compact size of relay and its sensor make it ideal for protection of OEM equipment as well as branch circuits 9-user selectable time delays - 0 s instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 56372TD |
| Application | Automotive, Healthcare Facilities, Semiconductor Machines and Industrial Markets |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 56372TD |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 36.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 602.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 240.40 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 8.8900 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 00992 |
| Length | 7.6200 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55930200&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Series | Vigirex™ RH99M |
| Standard | UL |
| Substitute Product Catalog Number | VCELSK1 |
| Type | Manual Reset |
| UNSPSC | 39121613 |
| UPC 11 | 78590159709 |
| UPC 12 | 785901597094 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.8900 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Response Delay | 0 s Instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s |
| Specifications | 9-User Selectable Thresholds: 30/100/300/500 mA, 1/3/5/10/30 A Sensitivity |
| Voltage Rating | 120 |
| Automotive, Healthcare Facilities, Semiconductor Machines and Industrial Markets |
| DIN mount for easy installation |
| Ground fault fixed sensitivities from 30 mA to 1 A and adjustable sensitivities up to 30 A |
| Response from instantaneous (no intentional delay) to 4.5 s |
| Outputs may be used for protection via shunt trip of a circuit breaker or switch or alarming via lights or annunciator for flexibility |
| Compact size of relay and its sensor make it ideal for protection of OEM equipment as well as branch circuits |
| 9-user selectable time delays - 0 s instantaneous, 60/150/250/310/500/800 ms, 1/4.5 s |