or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony XALK03 3-Cut-Out Empty Control Station, For Use With XB5 Series 22 mm Dia Control and Signalling Units, NEMA 4X/13 NEMA Rating, -40 to 158 deg F, Polycarbonate, Light Gray/Yellow
Schneider Electric Harmony XALK03 3-Cut-Out Empty Control Station, For Use With XB5 Series 22 mm Dia Control and Signalling Units, NEMA 4X/13 NEMA Rating, -40 to 158 deg F, Polycarbonate, Light Gray/Yellow
SKUPDW~12318491
MFGR #XALK03
$/ea
Schneider Electric Harmony Empty Control Station, 3-Cut-Out, Series: XALK, For Use With: XB5 Series 22 mm Dia Control and Signalling Units, NEMA 4X/13 NEMA Rating, -40 to 158 deg F, Polycarbonate, Light Gray/Yellow
Schneider Electric Harmony Empty Control Station, 3-Cut-Out, Series: XALK, For Use With: XB5 Series 22 mm Dia Control and Signalling Units, NEMA 4X/13 NEMA Rating, -40 to 158 deg F, Polycarbonate, Light Gray/Yellow
Alternate Catalog Number XALK03 Application Emergency stop function;emergency switching off function;For XB5 Ø 22 mm control and signalling units ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XALK03 Conduit Connection 2 knock-outs for cable entry 14-14 mm;2 knock-outs for cable entry 14-14 mm;2 knock-outs for Pg 13 cable gland and ISO M20 12-12 mm;2 knock-outs for Pg 13 cable gland and ISO M20 12-12 mm Country of Origin CZ Currency USD Enclosure Polycarbonate EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 46.20 Gross Volume per Pack Metric 757.08 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 226.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538906000 Height 7.5000 in Height [Metric] 7.5000 cm Item Group 22475 Length 13.7000 in Length [Metric] 13.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=672868&lang=en-us Mounting Front mounting;rear mounting Returnable N Standard IP66 IEC 60529;IP67;IP69;IP69K Sub Brand XALK Substitute Product Catalog Number ZB5AS84W3B Type EMPTY CONTROL STATION UNSPSC 39121561 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Yellow RAL 1021) Emergency stop function;emergency switching off function;For XB5 Ø 22 mm control and signalling units
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XALK03 |
| Application | Emergency stop function;emergency switching off function;For XB5 Ø 22 mm control and signalling units |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XALK03 |
| Conduit Connection | 2 knock-outs for cable entry 14-14 mm;2 knock-outs for cable entry 14-14 mm;2 knock-outs for Pg 13 cable gland and ISO M20 12-12 mm;2 knock-outs for Pg 13 cable gland and ISO M20 12-12 mm |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure | Polycarbonate |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 46.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 757.08 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 226.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538906000 |
| Height | 7.5000 in |
| Height [Metric] | 7.5000 cm |
| Item Group | 22475 |
| Length | 13.7000 in |
| Length [Metric] | 13.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=672868&lang=en-us |
| Mounting | Front mounting;rear mounting |
| Returnable | N |
| Standard | IP66 IEC 60529;IP67;IP69;IP69K |
| Sub Brand | XALK |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5AS84W3B |
| Type | EMPTY CONTROL STATION |
| UNSPSC | 39121561 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Yellow RAL 1021) |
| Emergency stop function;emergency switching off function;For XB5 Ø 22 mm control and signalling units |