or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001SKY3 30MM CONTROL STATION
SKU275509
MFGR #9001SKY3
$/ea
Schneider Electric 9001SKY3 30MM CONTROL STATION 3HOLE PLASTIC,-25 to +70 degrees C,30mm,Control Station Enclosure,NEMA 3/4/4X/13,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor)
Schneider Electric 9001SKY3 30MM CONTROL STATION 3HOLE PLASTIC,-25 to +70 degrees C,30mm,Control Station Enclosure,NEMA 3/4/4X/13,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor)
Alternate Catalog Number 9001SKY3 Application For Ø 30 mm control and signalling units ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001SKY3 Conduit Connection 1 ENTRY TAPPED FOR 3/4'' KNOCKOUT Country of Origin MX Currency USD Dimensions 8.88 in H x 3.81 in W x 3.88 in D Enclosure NEMA 3/4/4X/13 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 304.75 Gross Volume per Pack Metric 4993.94 Gross Weight Per Pack 0.0102 lb Gross Weight per Pack Metric 920.79 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 18.0000 in Height [Metric] 12.7000 cm Item Group 21429 Length 29.5000 in Length [Metric] 29.2100 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679876&lang=en-us Operating Temperature -25 TO +70 DEGREES C Returnable Y Series 9001SK Size 30MM Standard NEMA 1-NEMA 12-NEMA 3-NEMA 4-NEMA 4X Sub Brand 9001SK Type 3-Cutout Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Empty UNSPSC 39121565 UPC 11 78590115409 UPC 12 785901154099 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.0000 in Width [Metric] 13.4620 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray Material Plastic NEMA Rating NEMA 1/12/13/3/4/4X Suitable For Use With 30 mm Control and Signaling Unit Temperature Rating -25 to 70 °C For Ø 30 mm control and signalling units PLASTIC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001SKY3 |
| Application | For Ø 30 mm control and signalling units |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001SKY3 |
| Conduit Connection | 1 ENTRY TAPPED FOR 3/4'' KNOCKOUT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.88 in H x 3.81 in W x 3.88 in D |
| Enclosure | NEMA 3/4/4X/13 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 304.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4993.94 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 920.79 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 18.0000 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | 21429 |
| Length | 29.5000 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679876&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25 TO +70 DEGREES C |
| Returnable | Y |
| Series | 9001SK |
| Size | 30MM |
| Standard | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 3-NEMA 4-NEMA 4X |
| Sub Brand | 9001SK |
| Type | 3-Cutout Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Empty |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78590115409 |
| UPC 12 | 785901154099 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.0000 in |
| Width [Metric] | 13.4620 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| NEMA Rating | NEMA 1/12/13/3/4/4X |
| Suitable For Use With | 30 mm Control and Signaling Unit |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| For Ø 30 mm control and signalling units |
| PLASTIC |