or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric TeSys™ DF2CA02 Cartridge Fuse, 2 A, 500 VAC, Cylindrical Body
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric TeSys™ DF2CA02 Cartridge Fuse, 2 A, 500 VAC, Cylindrical Body
SKUPDW~6398641
MFGR #DF2CA02
$/ea
Schneider Electric TeSys™ Cartridge Fuse, Series: DF2 Series, 2 A, 500 VAC, Cylindrical Body, 10 mm Dia x 38 mm L Body
Schneider Electric TeSys™ Cartridge Fuse, Series: DF2 Series, 2 A, 500 VAC, Cylindrical Body, 10 mm Dia x 38 mm L Body
Alternate Catalog Number DF2CA02 Application For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF2CA02 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 32.77 Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 7.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Height 0.9000 in Height [Metric] 1.4000 cm Item Group 22621 Length 3.7000 in Length [Metric] 10.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604758&lang=en-us Returnable N Sub Brand DF2 Type Cartridge fuse UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 0.9000 in Width [Metric] 4.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 2 A 500 V Size 10 X 38 MM Voltage Rating 500 VAC For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects SET OF 10 Without striker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF2CA02 |
| Application | For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF2CA02 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 32.77 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Height | 0.9000 in |
| Height [Metric] | 1.4000 cm |
| Item Group | 22621 |
| Length | 3.7000 in |
| Length [Metric] | 10.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604758&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | DF2 |
| Type | Cartridge fuse |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 0.9000 in |
| Width [Metric] | 4.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 2 A 500 V |
| Size | 10 X 38 MM |
| Voltage Rating | 500 VAC |
| For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects |
| SET OF 10 |
| Without striker |