or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric TeSys™ DF2BA0600 Cartridge Fuse, 6 A, 400 VAC, Cylindrical Body
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric TeSys™ DF2BA0600 Cartridge Fuse, 6 A, 400 VAC, Cylindrical Body
SKUPDW~6398639
MFGR #DF2BA0600
$/ea
Schneider Electric TeSys™ Cartridge Fuse, Series: DF2 Series, 6 A, 400 VAC, Cylindrical Body, 8.5 mm Dia x 31.5 mm L Body
Schneider Electric TeSys™ Cartridge Fuse, Series: DF2 Series, 6 A, 400 VAC, Cylindrical Body, 8.5 mm Dia x 31.5 mm L Body
Alternate Catalog Number DF2BA0600 Application For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF2BA0600 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22621 Length 7.0000 in Length [Metric] 7.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604726&lang=en-us Returnable N Sub Brand DF2 Type Cartridge fuse UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.6000 in Width [Metric] 4.6000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 6 A 400 V Size 8.5 X 31.5 MM Voltage Rating 400 VAC For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects SET OF 10 Without striker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF2BA0600 |
| Application | For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF2BA0600 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22621 |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 7.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604726&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | DF2 |
| Type | Cartridge fuse |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.6000 in |
| Width [Metric] | 4.6000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 6 A 400 V |
| Size | 8.5 X 31.5 MM |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| For type aM NFC terminal block, manual motor control switches and disconnects |
| SET OF 10 |
| Without striker |