or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric DF2CN16
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric DF2CN16
SKU796960
MFGR #DF2CN16
$/ea
Schneider Electric DF2CN16 TERMINAL BLOCK FUSE 500VAC 16AMP DF2,10 x 38 mm,500 V AC,DF2,TeSys fuse-disconnector,cartridge fuse,set of 10
Schneider Electric DF2CN16 TERMINAL BLOCK FUSE 500VAC 16AMP DF2,10 x 38 mm,500 V AC,DF2,TeSys fuse-disconnector,cartridge fuse,set of 10
Alternate Catalog Number DF2CN16 Application 10 x 38 mm ARRA Compliant N Body Size 10 mm Dia x 38 mm L Body Type Cylindrical Buy American Compliant N Catalog Number DF2CN16 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 32.77 Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 7.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Height 0.9000 in Height [Metric] 1.3000 cm Item Group 22621 Length 3.7000 in Length [Metric] 8.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604788&lang=en-us Returnable N Series TeSys™ GS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand DF2 Type Type NFC UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 0.9000 in Width [Metric] 5.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 16 A Class AM Size 10 X 38 MM Voltage Rating 500 VAC 10 x 38 mm SET OF 10 Without striker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF2CN16 |
| Application | 10 x 38 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 10 mm Dia x 38 mm L |
| Body Type | Cylindrical |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF2CN16 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 32.77 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Height | 0.9000 in |
| Height [Metric] | 1.3000 cm |
| Item Group | 22621 |
| Length | 3.7000 in |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604788&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Series | TeSys™ GS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | DF2 |
| Type | Type NFC |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 0.9000 in |
| Width [Metric] | 5.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 16 A |
| Class | AM |
| Size | 10 X 38 MM |
| Voltage Rating | 500 VAC |
| 10 x 38 mm |
| SET OF 10 |
| Without striker |