or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ DF102 Fuse Holder With Derating, 690 VAC, 32 A, Class: GG, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ DF102 Fuse Holder With Derating, 690 VAC, 32 A, Class: GG, 2 Poles
SKUPDW~6398635
MFGR #DF102
$/ea
Schneider Electric TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 2 Pole, Class: gG, Screw Clamp, DIN Rail Mount, 38 mm Fuse Length, 10 mm Fuse Dia, -40 to 70 deg C, For Use With: Type AM/GG Fuse, 35 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H
Schneider Electric TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 2 Pole, Class: gG, Screw Clamp, DIN Rail Mount, 38 mm Fuse Length, 10 mm Fuse Dia, -40 to 70 deg C, For Use With: Type AM/GG Fuse, 35 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H
Alternate Catalog Number DF102 Application 10 x 38 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF102 Connection screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without Connection Type Screw Clamp Country of Origin FR Currency USD Dimensions 35 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H EU RoHS Indicator Y Fuse Diameter 10 Fuse Length 38 Gross Volume Per Pack 11.55 Gross Volume per Pack Metric 189.27 Gross Weight Per Pack 0.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 90.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 8.0000 in Height [Metric] 3.5000 cm Item Group 21714 Length 6.2000 in Length [Metric] 8.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604648&lang=en-us Mounting 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 2 Operating Temperature -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C Returnable Y Size 2.40 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 Sub Brand TeSys DF Suitable For Use With Type AM/GG Fuse Temperature Rating -40 to 70 UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse Width 3.5000 in Width [Metric] 6.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 32 A Class gG Type Fuse carrier Voltage Rating 690 10 x 38 mm Set of 6 +/-23 deg vertical mounting position Toggle control type 6 kV rated impulse withstand voltage 960 deg C conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance 15 kA with tubular links conforming to IEC 60269-1 rated peak withstand current 120 kA 400 VAC conforming to IEC 60947-3, 120 kA 500 VAC conforming to IEC 60947-3 short circuit withstand 690 VAC for power circuit, 690 VDC for power circuit rated insulation voltage 2.2 N-m power circuit on screw clamp terminals tightening torque IP20 conforming to IEC 60529 degree of protection -40 to 80 deg C ambient air temperature for storage -40 to 80 deg C ambient air temperature for storage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF102 |
| Application | 10 x 38 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF102 |
| Connection | screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 35 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fuse Diameter | 10 |
| Fuse Length | 38 |
| Gross Volume Per Pack | 11.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 189.27 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 90.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 6.2000 in |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604648&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 2.40 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 |
| Sub Brand | TeSys DF |
| Suitable For Use With | Type AM/GG Fuse |
| Temperature Rating | -40 to 70 |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 32 A |
| Class | gG |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 690 |
| 10 x 38 mm |
| Set of 6 |
| +/-23 deg vertical mounting position |
| Toggle control type |
| 6 kV rated impulse withstand voltage |
| 960 deg C conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance |
| 15 kA with tubular links conforming to IEC 60269-1 rated peak withstand current |
| 120 kA 400 VAC conforming to IEC 60947-3, 120 kA 500 VAC conforming to IEC 60947-3 short circuit withstand |
| 690 VAC for power circuit, 690 VDC for power circuit rated insulation voltage |
| 2.2 N-m power circuit on screw clamp terminals tightening torque |
| IP20 conforming to IEC 60529 degree of protection |
| -40 to 80 deg C ambient air temperature for storage |
| -40 to 80 deg C ambient air temperature for storage |