or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF81N Fuse Holder, 600 V, 30 A, 1 Pole
Square D™
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF81N Fuse Holder, 600 V, 30 A, 1 Pole
SKUPDW~13595369
MFGR #DF81N
$/ea
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 600 V, 30 A, 2.5 W Power, 1 Pole, Fuse Holder Code: DF8, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 31.5 mm Fuse Length, 8.3 mm Diameter Fuse, -40 to 158 deg F, For Use With: Model DF2BA, DF2BN Fuse Cartridge, 1.38 in W x 2.4 in D x 3.13 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 600 V, 30 A, 2.5 W Power, 1 Pole, Fuse Holder Code: DF8, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 31.5 mm Fuse Length, 8.3 mm Diameter Fuse, -40 to 158 deg F, For Use With: Model DF2BA, DF2BN Fuse Cartridge, 1.38 in W x 2.4 in D x 3.13 in H Dimensions
Alternate Catalog Number DF81N Application 8.3 x 31.5 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF81N Connection screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.39 Gross Volume per Pack Metric 432.45 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Gross Weight per Pack Metric 91.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 6.3000 cm Height [Metric] 6.3000 cm Length 8.0000 cm Length [Metric] 8.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=605024&lang=en-us Mounting 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) Returnable N Size 2.40 in Sub Brand TeSys DF UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 2.5 W maximum power dissipation by fuse;2.5 W maximum power dissipation by fuse Width 4.0000 cm Width [Metric] 3.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Fuse carrier 8.3 x 31.5 mm Set of 6 Compact size helps to reduce the overall size of the installation Ergonomic handle for easier opening Version for class CC fuses Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A LED blown fuse indicator Dual position locking system for easy DIN-rail mounting Protection against direct finger contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF81N |
| Application | 8.3 x 31.5 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF81N |
| Connection | screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.39 |
| Gross Volume per Pack Metric | 432.45 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 91.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 6.3000 cm |
| Height [Metric] | 6.3000 cm |
| Length | 8.0000 cm |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=605024&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) |
| Returnable | N |
| Size | 2.40 in |
| Sub Brand | TeSys DF |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 2.5 W maximum power dissipation by fuse;2.5 W maximum power dissipation by fuse |
| Width | 4.0000 cm |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Fuse carrier |
| 8.3 x 31.5 mm |
| Set of 6 |
| Compact size helps to reduce the overall size of the installation |
| Ergonomic handle for easier opening |
| Version for class CC fuses |
| Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A |
| LED blown fuse indicator |
| Dual position locking system for easy DIN-rail mounting |
| Protection against direct finger contact |