or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF223C Fuse Holder, 600 V, 125 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF223C Fuse Holder, 600 V, 125 A, 3 Poles
SKUPDW~11700778
MFGR #DF223C
$/ea
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 600 V, 125 A, 3 Poles, Fuse Holder Code: DF22, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 58 mm Fuse Length, 22 mm Diameter Fuse, -4 to 140 deg F, For Use With: Model DF3FA, DF3FN Fuse Cartridge Striker and DF22AM Auxiliary Contact Block, 4.13 in W x 3.01 in D x 5.02 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 600 V, 125 A, 3 Poles, Fuse Holder Code: DF22, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 58 mm Fuse Length, 22 mm Diameter Fuse, -4 to 140 deg F, For Use With: Model DF3FA, DF3FN Fuse Cartridge Striker and DF22AM Auxiliary Contact Block, 4.13 in W x 3.01 in D x 5.02 in H Dimensions
Alternate Catalog Number DF223C ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF223C Country of Origin TN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 65.10 Gross Volume per Pack Metric 1066.79 Gross Weight Per Pack 5.7700 lb Gross Weight per Pack Metric 577.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 12.7500 in Height [Metric] 12.7500 cm Item Group 21714 Length 7.7000 in Length [Metric] 7.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604704&lang=en-us Mounting vertical +/- 23°);vertical +/- 23°) Returnable N UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.5000 in Width [Metric] 10.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Fuse carrier Compact size helps to reduce the overall size of the installation Ergonomic handle for easier opening Version for class CC fuses Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A LED blown fuse indicator Dual position locking system for easy DIN-rail mounting Protection against direct finger contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF223C |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF223C |
| Country of Origin | TN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 65.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1066.79 |
| Gross Weight Per Pack | 5.7700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 577.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 12.7500 in |
| Height [Metric] | 12.7500 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 7.7000 in |
| Length [Metric] | 7.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604704&lang=en-us |
| Mounting | vertical +/- 23°);vertical +/- 23°) |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.5000 in |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Fuse carrier |
| Compact size helps to reduce the overall size of the installation |
| Ergonomic handle for easier opening |
| Version for class CC fuses |
| Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A |
| LED blown fuse indicator |
| Dual position locking system for easy DIN-rail mounting |
| Protection against direct finger contact |