or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF221V Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 125 A, 1 Poles
SKUPDW~11700775
MFGR #DF221V
$/ea
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 125 A, 1 Pole, Screw Clamp Terminal Connection, Surface Mounting, -20 to 60 deg C, For Use With: DF2FA/DF2FN Fuse Cartridge, 22 x 58 mm Dimensions
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 125 A, 1 Pole, Screw Clamp Terminal Connection, Surface Mounting, -20 to 60 deg C, For Use With: DF2FA/DF2FN Fuse Cartridge, 22 x 58 mm Dimensions
Alternate Catalog Number DF221V Application 22 x 58 mm;DF2FA fuse cartridge;DF2FN fuse cartridge ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF221V Connection screw clamp terminals 1 2.5-35 mm²rigid; screw clamp terminals 2 2.5-25 mm²rigid; screw clamp terminals 1 2.5-35 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 2.5-25 mm²flexible with or without Country of Origin TN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 184.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Item Group 21714 Length 12.7500 in Length [Metric] 12.7500 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604698&lang=en-us Mounting 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) Returnable N Size 127.5 MM,35 MM,76.5 MM Standard EN/IEC 60947-3;EN/IEC 60269-2;UL 4248-1;CSA C22.2 No 4248-1;IEC;UL Recognized;CSA;EAC Sub Brand TeSys;DF22 UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.7000 in Width [Metric] 7.7000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 125 A Type Fuse carrier Voltage Rating 690 V AC- 690 V DC 22 x 58 mm;DF2FA fuse cartridge;DF2FN fuse cartridge Blown fuse indication
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF221V |
| Application | 22 x 58 mm;DF2FA fuse cartridge;DF2FN fuse cartridge |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF221V |
| Connection | screw clamp terminals 1 2.5-35 mm²rigid; screw clamp terminals 2 2.5-25 mm²rigid; screw clamp terminals 1 2.5-35 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 2.5-25 mm²flexible with or without |
| Country of Origin | TN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 184.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 12.7500 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604698&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) |
| Returnable | N |
| Size | 127.5 MM,35 MM,76.5 MM |
| Standard | EN/IEC 60947-3;EN/IEC 60269-2;UL 4248-1;CSA C22.2 No 4248-1;IEC;UL Recognized;CSA;EAC |
| Sub Brand | TeSys;DF22 |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.7000 in |
| Width [Metric] | 7.7000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 125 A |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 690 V AC- 690 V DC |
| 22 x 58 mm;DF2FA fuse cartridge;DF2FN fuse cartridge |
| Blown fuse indication |