or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF101N Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF101N Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 1 Poles
SKUPDW~11700752
MFGR #DF101N
$/ea
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 3 W Power, 1 Pole, Screw Clamp Terminal Connection, Surface Mounting, -40 to 70 deg C, For Use With: DF2CA/DF2CN Fuse Cartridge, 10 x 38 mm Dimensions
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Holder, 690 VAC/VDC, 32 A, 3 W Power, 1 Pole, Screw Clamp Terminal Connection, Surface Mounting, -40 to 70 deg C, For Use With: DF2CA/DF2CN Fuse Cartridge, 10 x 38 mm Dimensions
Alternate Catalog Number DF101N Application 10 x 38 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF101N Connection screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without Connection Type Screw Clamp Terminal Country of Origin FR Currency USD Dimensions 10 x 38 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 10.85 Gross Volume per Pack Metric 177.80 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 92.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Item Group 21714 Length 8.0000 in Length [Metric] 8.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604642&lang=en-us Mounting 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) Mounting Type Surface Number Of Poles 1 Operating Temperature -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C Power Rating 3 Returnable Y Size 2.40 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 Sub Brand TeSys DF Suitable For Use With DF2CA/DF2CN Fuse Cartridge Temperature Rating -40 to 70 UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse Width 6.2000 in Width [Metric] 6.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 32 A Type Fuse carrier Voltage Rating 690 10 x 38 mm Set of 6
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF101N |
| Application | 10 x 38 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF101N |
| Connection | screw clamp terminals 1 1-16 mm²rigid; screw clamp terminals 2 1-6 mm²rigid; screw clamp terminals 1 1-16 mm²flexible with or without; screw clamp terminals 2 1-6 mm²flexible with or without |
| Connection Type | Screw Clamp Terminal |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10 x 38 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 10.85 |
| Gross Volume per Pack Metric | 177.80 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 92.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604642&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm symmetrical DIN rail;Vertical +/- 23?°) |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C |
| Power Rating | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 2.40 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 |
| Sub Brand | TeSys DF |
| Suitable For Use With | DF2CA/DF2CN Fuse Cartridge |
| Temperature Rating | -40 to 70 |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse |
| Width | 6.2000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 32 A |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 690 |
| 10 x 38 mm |
| Set of 6 |