or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYCRN64250T Without Mounting Plate, 15.75 in w x 9.84 in d x 23.62 in h, Steel
Square D™
Schneider Electric NSYCRN64250T Without Mounting Plate, 15.75 in w x 9.84 in d x 23.62 in h, Steel
SKUPDW~11749339
MFGR #NSYCRN64250T
$/ea
Schneider Electric NSYCRN64250T, Without Mounting Plate, 15.75 in Width, 9.84 in Depth, 23.62 in Height, Door by hinges, Cable gland plate by screws Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
Schneider Electric NSYCRN64250T, Without Mounting Plate, 15.75 in Width, 9.84 in Depth, 23.62 in Height, Door by hinges, Cable gland plate by screws Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
Alternate Catalog Number NSYCRN64250T Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCRN64250T Color Gray RAL 7035) Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4374.92 Gross Volume per Pack Metric 71691.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1101 lb Gross Weight per Pack Metric 10.92 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403200090 Height [Metric] 62.0000 cm Item Group 80034 Length [Metric] 27.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176934&lang=en-us Number of Doors Front face 1 Returnable N Standard IEC 62208 Substitute Product Catalog Number NSYCBCCRN Type Compact enclosure;Glass UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 42.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 27.0000 in Length 61.5000 in Material Body steel;door steel and security glass Width 40.5000 in Multi-purpose Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 IP66 degree of protection for all single door enclosures IP55 egree of protection for double door enclosures IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door IP66 enclosure for single door IP55 for double door Grey colour RAL 7035 finish Sides made from a single folded sectionBack welded with double profile forming a protected sealed area body type Reversible 120 deg ) door opening side Reversible 120 deg ) door opening side Standard type of gland plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCRN64250T |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCRN64250T |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4374.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 71691.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1101 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403200090 |
| Height [Metric] | 62.0000 cm |
| Item Group | 80034 |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176934&lang=en-us |
| Number of Doors | Front face 1 |
| Returnable | N |
| Standard | IEC 62208 |
| Substitute Product Catalog Number | NSYCBCCRN |
| Type | Compact enclosure;Glass |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 42.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 27.0000 in |
| Length | 61.5000 in |
| Material | Body steel;door steel and security glass |
| Width | 40.5000 in |
| Multi-purpose |
| Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 |
| IP66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP55 egree of protection for double door enclosures |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| IP66 enclosure for single door |
| IP55 for double door |
| Grey colour RAL 7035 finish |
| Sides made from a single folded sectionBack welded with double profile forming a protected sealed area body type |
| Reversible 120 deg ) door opening side |
| Reversible 120 deg ) door opening side |
| Standard type of gland plate |