or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYDBN88 Junction Box, 3.35 in h x 3.35 in w x 1.93 in d, Steel
SKUPDW~13599751
MFGR #NSYDBN88
$/ea
Schneider Electric NSYDBN88, Junction Box, 3.35 in Height, 3.35 in Width, 1.93 in Depth, Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Light Gray
Schneider Electric NSYDBN88, Junction Box, 3.35 in Height, 3.35 in Width, 1.93 in Depth, Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Light Gray
Alternate Catalog Number NSYDBN88 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDBN88 Color Light gray RAL 7035) Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 183.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.0000 cm Length 9.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178326&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 8.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 5.5000 in Material Steel Width 8.5000 in IP 55 watertightness PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm IK 07 external mechanical resistance Cover and body stamped 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories Polyester epoxy paint Polyester epoxy paint Leather-type surface Color grey RAL 7035 Low plain cover type of front cover Screw cover fixing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDBN88 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDBN88 |
| Color | Light gray RAL 7035) |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 183.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178326&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 5.5000 in |
| Material | Steel |
| Width | 8.5000 in |
| IP 55 watertightness |
| PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm |
| IK 07 external mechanical resistance |
| Cover and body stamped |
| 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs |
| For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension |
| For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges |
| For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs |
| For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories |
| Polyester epoxy paint |
| Polyester epoxy paint |
| Leather-type surface |
| Color grey RAL 7035 |
| Low plain cover type of front cover |
| Screw cover fixing |