or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYDB88M, 3.35 in h x 3.35 in w x 1.93 in d, Steel
SKUPDW~13599747
MFGR #NSYDB88M
$/ea
Schneider Electric NSYDB88M, 3.35 in Height, 3.35 in Width, 1.93 in Depth, Steel, Epoxy-polyester powder, Light gray
Schneider Electric NSYDB88M, 3.35 in Height, 3.35 in Width, 1.93 in Depth, Steel, Epoxy-polyester powder, Light gray
Alternate Catalog Number NSYDB88M ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDB88M Color Light gray RAL 7035) Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 191.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.5000 cm Length 11.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178336&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 9.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 5.0000 in Material Steel Width 10.0000 in IP 55 watertightness PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm IK 07 external mechanical resistance Cover and body stamped 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories Polyester epoxy paint Polyester epoxy paint Leather-type surface Color grey RAL 7035 Low plain cover type of front cover 1 0.81 in (20.5 mm) M20)1 10 in (25.5 mm) M25) cable entry number Screw cover fixing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDB88M |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDB88M |
| Color | Light gray RAL 7035) |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 191.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178336&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 5.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 10.0000 in |
| IP 55 watertightness |
| PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm |
| IK 07 external mechanical resistance |
| Cover and body stamped |
| 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs |
| For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension |
| For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges |
| For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs |
| For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories |
| Polyester epoxy paint |
| Polyester epoxy paint |
| Leather-type surface |
| Color grey RAL 7035 |
| Low plain cover type of front cover |
| 1 0.81 in (20.5 mm) M20)1 10 in (25.5 mm) M25) cable entry number |
| Screw cover fixing |