or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYDB2015M, 8.11 in h x 6.14 in w x 3.27 in d, Steel
Square D™
Schneider Electric NSYDB2015M, 8.11 in h x 6.14 in w x 3.27 in d, Steel
SKUPDW~11749427
MFGR #NSYDB2015M
$/ea
Schneider Electric NSYDB2015M, 8.11 in Height, 6.14 in Width, 3.27 in Depth, Steel, Epoxy-polyester powder, Light gray
Schneider Electric NSYDB2015M, 8.11 in Height, 6.14 in Width, 3.27 in Depth, Steel, Epoxy-polyester powder, Light gray
Alternate Catalog Number NSYDB2015M ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDB2015M Color Light gray RAL 7035) Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 207.06 Gross Volume per Pack Metric 3393.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0102 lb Gross Weight per Pack Metric 915.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 18.0000 cm Item Group 80033 Length 21.0000 in Length [Metric] 44.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178339&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 23.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 9.0000 in Material Steel Width 16.0000 in IP 55 watertightness PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm IK 07 external mechanical resistance Cover and body stamped 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories Polyester epoxy paint Polyester epoxy paint Leather-type surface Color grey RAL 7035 Low plain cover type of front cover 5 0.81 in (20.5 mm) M20)5 10 in (25.5 mm) M25)5 1.28 in (32.5 mm) M32)5 1.59 in (40.5 mm) M40) cable entry number Screw cover fixing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDB2015M |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDB2015M |
| Color | Light gray RAL 7035) |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 207.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3393.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 915.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 18.0000 cm |
| Item Group | 80033 |
| Length | 21.0000 in |
| Length [Metric] | 44.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178339&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 23.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 9.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 16.0000 in |
| IP 55 watertightness |
| PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm |
| IK 07 external mechanical resistance |
| Cover and body stamped |
| 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs |
| For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension |
| For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges |
| For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs |
| For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories |
| Polyester epoxy paint |
| Polyester epoxy paint |
| Leather-type surface |
| Color grey RAL 7035 |
| Low plain cover type of front cover |
| 5 0.81 in (20.5 mm) M20)5 10 in (25.5 mm) M25)5 1.28 in (32.5 mm) M32)5 1.59 in (40.5 mm) M40) cable entry number |
| Screw cover fixing |