or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Spacial™ NSYS3CM505025 1-Piece Control Interface Enclosure, 500 mm W x 250 mm D x 500 mm H, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Spacial™ NSYS3CM505025 1-Piece Control Interface Enclosure, 500 mm W x 250 mm D x 500 mm H, Steel
SKUPDW~10066508
MFGR #NSYS3CM505025
$/ea
Schneider Electric Square D™ Spacial™ Control Interface Enclosure, 1-Piece, Series: NSYS3CM, 500 mm Width, 250 mm D, 500 mm Height, Lock: 3 mm Double Bar, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Schneider Electric Square D™ Spacial™ Control Interface Enclosure, 1-Piece, Series: NSYS3CM, 500 mm Width, 250 mm D, 500 mm Height, Lock: 3 mm Double Bar, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Alternate Catalog Number NSYS3CM505025 Application Human-Machine Dialogue Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYS3CM505025 Color Gray Construction 1 body;1 door with lock;2 rail;1 reinforcement plate;1 front trim frame;Single piece body Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Epoxy Polyester Powder Coated Gross Volume Per Pack 4454.19 Gross Volume per Pack Metric 72990.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1653 lb Gross Weight per Pack Metric 16.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 29.0000 in Height [Metric] 52.0000 cm Item Group 80033 Length [Metric] 27.0000 cm Lock 3 mm Double Bar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176863&lang=en-us Returnable N Size 9.84 in Standard IK10 IEC 62262,IP54 IEC 60529 Sub Brand Spacial Type 1-Piece UNSPSC 39121303 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 52.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 250 Length 63.0000 in Material Steel Width 62.0000 in Human-Machine Dialogue Applications 3 mm double-bar lock IP54 conforming to IEC 60529 Without mounting plate Without gland plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYS3CM505025 |
| Application | Human-Machine Dialogue Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYS3CM505025 |
| Color | Gray |
| Construction | 1 body;1 door with lock;2 rail;1 reinforcement plate;1 front trim frame;Single piece body |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Epoxy Polyester Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 4454.19 |
| Gross Volume per Pack Metric | 72990.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1653 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 16.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 29.0000 in |
| Height [Metric] | 52.0000 cm |
| Item Group | 80033 |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Lock | 3 mm Double Bar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176863&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | 9.84 in |
| Standard | IK10 IEC 62262,IP54 IEC 60529 |
| Sub Brand | Spacial |
| Type | 1-Piece |
| UNSPSC | 39121303 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 52.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 250 |
| Length | 63.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 62.0000 in |
| Human-Machine Dialogue Applications |
| 3 mm double-bar lock |
| IP54 conforming to IEC 60529 |
| Without mounting plate |
| Without gland plate |