or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYSD12 Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain Compact Control Desk With Fixed Rear Panel, 1200 mm W x 466 mm D, Steel
Schneider Electric NSYSD12 Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain Compact Control Desk With Fixed Rear Panel, 1200 mm W x 466 mm D, Steel
SKUPDW~11751004
MFGR #NSYSD12
$/ea
Schneider Electric Compact Control Desk, Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain, Series: Special SD, 1200 mm Width, 466 mm Depth, 2-Door/Hinged Cover, Lock: 2-Points Lock/3 mm Double Bar, Floor/Freestanding Mounting, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated
Schneider Electric Compact Control Desk, Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain, Series: Special SD, 1200 mm Width, 466 mm Depth, 2-Door/Hinged Cover, Lock: 2-Points Lock/3 mm Double Bar, Floor/Freestanding Mounting, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated
Application For multi-purpose application ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NSYSD12 Country of Origin CZ Cover Type 2-Door/Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Epoxy Polyester Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Gross Weight per Pack Metric 66.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 50.0000 in Item Group 80035 Lock 2-Points Lock/3 mm Double Bar Mounting Type Floor/Freestanding Returnable N Series Special SD Type Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain UNSPSC 39121303 Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 466 Length 120.0000 in Material Steel Width 116.0000 in For multi-purpose Application Without mounting plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For multi-purpose application |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NSYSD12 |
| Country of Origin | CZ |
| Cover Type | 2-Door/Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Epoxy Polyester Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 66.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 50.0000 in |
| Item Group | 80035 |
| Lock | 2-Points Lock/3 mm Double Bar |
| Mounting Type | Floor/Freestanding |
| Returnable | N |
| Series | Special SD |
| Type | Monobloc Control Desk Multi-Purpose Plain |
| UNSPSC | 39121303 |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 466 |
| Length | 120.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 116.0000 in |
| For multi-purpose Application |
| Without mounting plate |